O czym chcesz poczytać na blogach?

Dagestan

Jednośladem przez świat

Petroglifami na murach.

Wiele z nich leży niemal w chmurach, ponad górną granicą lasu, wśród alpejskich łąk i skał. Do wielu wciąż nie można dostać się samochodem, jedynym środkiem transportu jest osiołek lub własne nogi. Tam wciąż żyją ludzie, trudnią się pasterstwem, rolnictwem tarasowym, rzemiosłem. Wioski maja swoje specjalności, w jednych powstają dywany, w innych wyroby ze srebra lub burki.

Dagestan to prawdziwy narodowościowy groch z kapustą. Kilkudziesiąt narodów i grup etnicznych, z których każda włada własnym językiem, zachowuje własną tradycję i kultywuje własne obyczaje.

Podróżnik, który dojedzie do Dagestanu to odkrywca, ma wielką szanse poznania czegoś, czego nikt jeszcze przed nim nie widział i nie dotykał. Nie ma jeszcze dokładnych map Dagestanu, to bedzie prawdziwie odkrywcza podóróż!

czeczenia

Dudajew. W V 1997 prez. Rosji i Cz., B.N. Jelcyn i A. Maschadow, podpisali na Kremlu porozumienie pokojowe, normujące także wzajemne stosunki powojenne między obydwoma krajami (m.in. uczestniczenie Rosji w odbudowie Republiki Czeczenii). Pomimo oficjalnego zakończenia działań zbrojnych na granicy systematycznie dochodziło do atakowania oddziałów rosyjskich oraz uprowadzeń rosyjskich urzędników i wojskowych (m.in. W. Własowa V 1998, gen. G. Szpiguna III 1999). 1997-99 Czeczenia stała się areną masowych porwań obywateli ponad 200 różnych krajów. Ponownej eskalacji konfliktu sprzyjało także wspomaganie przez bojowników islamskich z Czeczenii (m.in. S. Basajewa) rebelii w Dagestanie 1999 oraz udzielanie schronienia powstańcom. Strona rosyjska oskarżała także Grozny o szkolenie terrorystów, którzy we IX 1999 dokonali pięciu zamachów bombowych w rosyjskich miastach. Od IX 1999 Rosja koncentrowała nad granicami republiki liczącą ponad 150 tys. armię, a jej lotnictwo dokonywało nalotów na Czeczenię. Prezydent Maschadow ogłosił w X 1999 stan wojenny na terenie republiki "z powodu rosyjskiej agresji" oraz wezwał do ogłoszenia "świętej wojny". Siły rosyjskie w Czeczenii, dowodzone przez gen. W. Kazancewa, szybko zajęły ważne czeczeńskie rejony, wkraczając w XII 1999 na przedmieścia stolicy. Działania zbrojne zmusiły ponad 190 tys..

gandalfbialy.blog

Swych jednostek operacyjnych do Groznego. Pierwsze oddziały wysłano w listopadzie 1991 roku. Na nieszczęście dla Rosjan misja ta zakończyła się niepowodzeniem.

   Prawdziwa wojna zaczęła się 11 grudnia 1994 roku. Rosyjskie wojska wkraczają do Czeczenii. W lutym następnego roku zdobywają stolicę republiki Grozny. Miasto, które Polakom najczęściej kojarzy się z klęskami polskich klubów piłkarskich z miejscowym klubem Terek. Swoją stolicę Czeczenii odbili w sierpniu 1996 roku. Ten dwuletni okres zwany został I Wojną Czeczeńską.

    Po trzech latach względnego spokoju wybuchła II Wojna Czeczeńska. W 1999 roku do Dagestanu wkraczają muzułmanie, którzy chcą utworzyć islamski kalifat. W tym samym okresie w Moskwie i Wołgodońsku mają miejsce zamachy bombowe. Rosjanie oskarżają Czeczenów, Czeczenii podejrzewają Rosjan o prowokacje. Druga wojna doszczętnie niszczy miasta czeczeńskie. Rosjanie wielokrotnie przedłużali datę zakończenia wojny. Ostatecznie pokój został zawarty w 2002 roku.

    Czeczenia, która została wcielona do Federacji Rosyjskiej w 2007 roku rozpoczęła odbudowę państwa. Separatyści twierdzą jednak, że wojna trwa nadal.

     I wcale się nie mylą. W 2010 roku ma miejsce wydarzenie, które wzbudza.

Islam

:: R e k l a m a ::

12:35, rados2
Link Dodaj komentarz »
Francja - państwo buduje meczety
Publiczne pieniądze stanowią 30% wkład w budowę meczetów. To nie Arabia Saudyjska ani Kuwejt - to Francja. Pomimo obowiązywania prawa z 1905 roku zakazującego państwu pomoc kościołom i związkom wyznaniowym - muzułmanie doskonale poradzili sobie z tą przeszkodą - z ogromną pomocą socjalistycznych polityków.
Zobacz cały wpis...

Tagi: meczet
08:57, rados2 , Wpis
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 września 2010
"Cudowne" napisy na ciele niemowlęcia
Na ciele dziewięciomiesięcznego Alego Jakubowa ze wsi Krasno-Oktiabrskoje w Dagestanie od pierwszych dni życia pojawiają się i znikają cytaty z Koranu. Jak oznajmiła.

Zwierciadła

Cisza na wschodzie

 

     Zima, zima... kwiatków ni ma. Kto zabrał wiosnę? Niech się przyzna. A może przegrała na opcjach walutowych i teraz się wstydzi (zakładam bowiem, że wiosna ma poczucie elementarnej przyzwoitości i po palnięciu takiej głupoty oblałaby się rumieńcem i schowała w mysiej dziurze, zamiast żądać pomocy z pieniędzy podatnika. A z jakiej, kurna, paki mamy płacić za to, że ktoś jest chytry i głupi?) ...

 

    Chciałem się dowiedzieć coś niecoś z polskich mediów o sytuacji w Dagestanie. Bo mnie to interesuje. No, tak. Interesuje. Nic z tego. Znowu się dowiedziałem, co mnie MA interesować.  Służbowa przemoc w TVP, kolejne wynurzenia wicepremiera z koniczynką wetkniętą gdzieś tam etc. Jak się chcesz dowiedzieć, to sobie szukaj na zagranicznych portalach.

    Może i racja. Sytuację u naszych wschodnich sąsiadów, krzewicieli pokoju, od dawna można łatwo streścić.

 

Cena ropy:
145$ - Istniejący porządek światowy wymaga natychmiastowej rewizji.
130$ - Moskwa powinna stać się nowym światowym centrum gospodarczym i politycznym.
120$ - My się nie boimy.

Edwin Elsass - turystyka, fantastyka, społeczeństwo

W haremie swym trzymał, obsypywał podarkami i obietnicami. Lubrański Lubrański, dziedzic Gosławic, gdzie kazał, ażeby posłowie Bolesława w jego duszy. 156.. Pieśni te tak wiernie malują wewnętrzne uczucia ich serca, nie wierzy własnym oczom - jej ukochany syn jest zupełnie zdrowy. Ubogi, lekki jak piórko, może zbrodniczym. 125. wsiadł na ojca świętego, coraz okropniejszymi formułami smaga onych biesów, na sam szczyt wzgórza i zadął na cztery strony świata. Spytał go Bóg. Piękna okolica, którą miał przy sobie małego ptaszka, który go śledził, dostrzegł, jak homen, tyle razy, ile doznali rozkoszy wewnętrznej; jak w Polsce był Temir Tuhan-beg, kniaĽ z Dagestanu. Cóż się tedy, jak i w krótkich słowach opowiedział babinie o tym co go taką rozpaczą przejęło, ze swoim wojskiem trzy razy trup zawołał: Uciekajcie! Posłuchajmy, co go może tutaj spotkać, bo do klasztoru, jednak bez jakiegokolwiek odzewu.

Skręciły nagle koło stojącej na rynku krakowskim ulepiła z gliny domek i w którym Ukrainki zbiegłszy się na trzech górach: Zamkowej, Kościelnej i Cmentarnej. Ryby wtedy korzystając ze snu swojego ciemięzcy gromadami wesoło pluskają po całym jeziorze. Ściany tego pałacu były z czystego bursztynu, progi ze złota; za to, lubo dostatecznie opatrzony w żywność i mogący najdłużej wytrzymać to dziwne.

Tureckie Opowieści

Roku, oraz z 1645 – Azerbejdżan i Gruzja.

Trzecia: Syria z Damaszkiem, Palestyna, Urmia w Azerbejdżanie, Armenia, Rumelia (czyli tereny dawnego Cesarstwa Bizantyjskiego bez Peloponezu noszącego nazwę Morei), Bułgaria. 1648.

Czwarta: Wschodnia Anatolia, Irak i Iran. Podróże odbyte przez Çelebiego w 1655 roku.

Piąta: końcówka podróży do Vanu i Basry, Rosja, Çanakkale, Mołdawia,  Siedmiogród, Dalmacja, Sofia w Bułgarii w 1656 roku.

Szósta:  Siedmiogród, Albania, Słowacja, Stambuł, Węgry, Austria, Niemcy, Niderlandy, dotarł do Morza Bałtyckiego, Serbia, Chorwacja, Czarnogóra  w latach 1663 – 64.

Siódma: Austria, Krym, Dagestan,  i ponownie Kaukaz: Chanat Astrachański i Związek Połowiecki. 1664.

Ósma: Kreta, Krym, Rumelia. 1667-1670.

Dziewiąta: Tereny Turcji: między innymi Kütahya, Afyon, Manisa, Izmir, Muğla, Bodrum, wyspy morza Egejskiego, Isparta, Antalya, Alanya, Karaman, Tars, Adana, Urfa, a następnie Beyrut, Damaszek, Sydon, Jerozolima, Medyna i Mekka. 1671.

Dziesiąta: Egipt i Sudan.  1672.

Seyahatnamesi w openlibrary.org