O czym chcesz poczytać na blogach?

Czechy

Czechy

Została wygnana i pozbawiona majątków. Ich miejsce zajęli Niemcy. Czeski na dwieście lat stał się ginącym językiem chłopów i służących.

Dopiero XIX wiek wraz z tworzącą się warstwą inteligencji zapoczątkował czeskie Odrodzenie Narodowe. Upadek monarchii Habsburgów podczas I wojny światowej stworzył możliwości odzyskania niepodległości. Czesi wraz ze Słowakami i Rusinami Zakarpackimi ogłosili w 1918 r. powstanie wspólnego państwa – Czechosłowacji – pod wodzą prezydenta Masaryka.

Przeciwni temu byli zamieszkujący Czechy Niemcy. Dało to pretekst Hitlerowi do zajęcia w 1938 r. terenów przygranicznych, z których utworzył tzw. Sudetenland. Mocarstwa europejskie pokornie wyraziły na to zgodę w układzie monachijskim. Doszło do faktycznego rozpadu Czechosłowacji. Polska odebrała etnicznie polskie Zaolzie. Pół roku później Hitler zajął resztę okrojonych Czech.

Czechosłowacja odrodziła się wraz z końcem II wojny światowej. Prezydent Beneš nakazał wysiedlenie Niemców zamieszkujących tereny przygraniczne. Jednak w wyniku przewrotu w 1948 r. przejęli władzę

Czechy - Onet.pl Blog

Ma jednak swoje uroki.
1 (16:45)
komentarz

22 kwietnia 2008
Temelín
Tylko postępowe państwo stać na to, by elektrownię atomowąudostępnić zwiedzającym, i Czechy najwyraźniej aspirują do takiegowizerunku, skoro wpuszczają turystów do obiektu położonego parękilometrów na wschód od Temelína (przy szosie Týn nad Vltavou–CzeskieBudziejowice).

Kontrowersyjnąbudowlę zaczęto wznosić w 1983 r. Uroczyste otwarcie nastąpiło w roku2000, przy akompaniamencie licznych protestów (w dużej mierze ze stronyaustriackiej, jako że obiekt usytuowano dość blisko granicy). Okazałosię, że nie były one bezpodstawne – do wiosny 2001 r. zdarzyło się ażosiemnaście awarii.

Pod względem wytwarzanej energii jest to jedna z największychelektrowni atomowych na.

Alternatywny przewodnik po Pradze

Blogu pt.: ŚMIERĆ W CZECHACH. W niedalekiej przyszłości kilka następnych artykułów dot. śmierci w czeskiej prasie bulwarowej, obrazów śmierci w czeskim surrealizmie itd. 

Jedna odpowiedź to “NIECHCIANE CIAŁO – o zaniechaniu obrzędowości pogrzebowej w Czechach”

Skoki- PŚ, PK, skoczkowie, skocznie, konkury, gry- informacje o skokach - Onet.pl Blog

Austria134 m131.5 m267.1 10EVENSEN Johan-RemenNorwegia131.5 m135 m266.4 11UHRMANN MichaelNiemcy137 m130 m264.8 12KOUDELKA RomanCzechy134.5 m130.5 m263.7

Będą to:
Anders Bardal, Anders Jacobsen, Sigurd Petersen, Kim Rene Elverum, Johan Remen Evensen, Roar Ljoekelsoey, Bjoern Einar Romoroen, Tom Hilde, Jon Aaraas, Kenneth Gangnes, Ole Marius Igvaldsen. Z innych krajów zobaczymy: 6 Finów, 7 Austryjaków, 5 Japończyków, 2 Francózów, 3 Słoweńców, 4 Rosjanów, 2 Czechów, 2 Szwajcarów, 6 Niemców.
 
   To na razie wszystko z Tronheim, następna notka już w Poniedziałek po konkursach, a może nawet w Niedzielę.
macielug

Internetowy zakątek Andrzeja Fiderkiewicza vel Studyty

Przez: theorros | 8 Grudzień 2010

Pepičkovo, revisited

Odświeżyłem sobie ostatnio „Gottland” Szczygła, czytając drugie wydanie, poprawione i nieco rozszerzone. Na marginesie lektury krótka refleksja o międzywojennych Czechach jako ułomnym imperium. Jeśli założymy, że imperium to organizm państwowy, w którym peryferia zamieszkują inne ludy/narody niż metropolię to Czechy Masaryka były czymś, co można nazwać mikro-imperium. Wielonarodowy spadek cesarstwa Habsburgów spoczął właśnie na barkach Czechów: dwa i pół miliona Niemców sudeckich, trudni we współpracy Słowacy, duża i sfrustrowana mniejszość węgierska przywiązana do swoich Górnych Węgier, na okrasę Rusini i Hucułowie w Beskidach i Rusi Zakarpackiej. Tymczasem Czesi chcieli po prostu mieć własne państwo, chcieli tak samo jak Polacy choć walczyli o nie w inny od nas sposób, pozytywistycznie, poprzez edukację i ekspansję gospodarczą. Po dziś dzień słowo vysokoškolák, określające absolwenta wyższej.

Czechy Zabytki

2008
Franciszkowe Łaźnie
Niewielkie uzdrowisko Franciszkowe Łaźnie (Františkovy Lázně) wyróżnia się małym, zwartym centrum oraz jednolitą żółtą zabudową. O wiele łatwiej dotrzeć tu z Niemiec niż z Czech, jako że miasto i jego najbliższe okolice z trzech stron otoczone są terytorium niemieckim.

Zmęczony licznymi imprezami i romansami Goethe określił to najmniejsze i najspokojniejsze z wielkiej trójki czeskich uzdrowisk jako raj na ziemi. Polaków zapewne bardziej zainteresuje fakt, że w.
Trasie Praga–Czeskie Budziejowice. Dojazd nie stanowi problemu. Pociągi odchodzą z praskiego dworca głównego (Hlavní nádraží) co 1–2 godz. (ok. 1 godz.), a autobusy – z okolic stacji metra Praga Roztyly. Z Benešova do zamku najlepiej dojść pieszo (ok. 30 min), chociaż kursują tu również autobusy.
19:11, chinywakacje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 kwietnia 2008
Czechy
Czechy są rajem dla miłośników sportów zimowych..