O czym chcesz poczytać na blogach?

Cyrylica

Rosyjski-nauka i tłumaczenia

Wpisy

  • wtorek, 05 lipca 2011
    • Urodziłam się pod... tablicą

      Czasami takie mam wrażenie. Mogłabym tak stać, stać i tłumaczyć ten uroczy akcent rosyjski, jak to dużo od niego zależy, bo przecież często znaczenie wyrazu zmienia się wraz ze zmianą akcentu. I tak mogłabym się nad tym roztkliwiać i końca nie byłoby widać. Jak uczysz rosyjskiego, to nigdy nie możesz uczyć tylko  języka, to jest cała otoczka historyczno-kulturowa. Cyrylica, a dlaczego cyrylica? A bo byli tacy dwaj: Cyryl i Metody i coś tam podziałali i teraz mamy język. Kiedyś ktoś się mnie zapytał, dlaczego nie można cyrylicy zamienić na łacinkę, wszystkim byłoby prościej. No pewnie! Jeszcze czego? Cały urok języka by zginął. Z ciężkim sercem piszę SMS-y po rosyjsku alfabetem łacińskim. Nawet jeżeli mnie się uda napisać cyrylicą, to odbiorca może otrzymać „robaczki”. Najbardziej się cieszę z ludzi, którzy przychodzą do mnie na zajęcia z własnej nieprzymuszonej woli. Nie dlatego, że mają budżet z firmy przeznaczony akurat na takie szkolenie i kazali im chodzić na rosyjski. Tylko przychodzi młoda.

Dziewczyna z woda mineralną niegazowana!

Oskar Kokoschka Narzeczona wiatru

 

Uff - powrocilam do swiata istot mobilnych - po 4 dniach walki z zatruciem (za ktore obwiniam pepperonate :), a wiec siedzenia w domu przed TV i ogladania np. niemieckiej edycji Idola, co spowodowalo fale tesknoty za Kuba Wojewodzkim!   (on by na pewno nigdy nie zaspiewal Cherry Cherry Lady, jak wypomadowany przewodniczacy niemieckiego jury - brrrr)

Z mojej odzyskanej mobilnosci dzis jednak nie moge zrobic wiekszego uzytku, albowiem spokojna malomiasteczkowa egzystencja zaburzona zostala nadciagajacym "huraganem" o imieniu Kyrill - w wolnym tlumaczeniu Cyrylica (nie zeby mial cos wspolnego z gazociagiem :).

Dla mnie poki co wyglada owa Cyrylica jak taki wiekszy Halny - cieply i ladnie pachie - ale chyba nie jest az tak sielankowo, skoro zamknieto czesc sklepow i wiekszosc szkol. W obliczu 'niebezpieczenstwa' Mezczyzna z naprzeciwka  (ktory ostatnio nieco podpadl, oj podpadl...)  wykazal sie inicjatywa i zaproponowal, ze odbierze mnie z zamku i przywiezie bezpiecznie do domu - i to razem z rowerem :)

Podnioslo mnie to ideologicznie na duchu, nie powiem, bo rowniez dzis plawiacy sie w swoim doswiadczeniu zyciowym (zeby nie powiedzeic stary hehehe) Mezczyzna od paneli  wykasowal.

O sobie i o swoim

Blog.interia.pl Następny blog »
DonKoyote96
DonKoyote96.blog.interia.pl
Notki
Polska Cyrylica 2010-02-15
Według mnie, wszyscy słowianie powinni przeskoczyć z łaciny na cyrylicę. W końcu to alfabet wymyślony z myślą o słowianach, ale nie mieliśmy na to wpływu, bo Mieszko I przyjął chrzest z Rzymu (a dokładniej z Czech, które były ochrzczone z rzymu) i przejeliśmy ich alfabet. Z cyrylicą mielibyśmy łatwiej: dwuznaki "dz", "dż", "dź", "sz" i "cz" mają swoje odpowiedniki w literach, więc zostałyby tylko dwuznaki "ch" i "rz". Co z sylabami "zi", "si", "ni", "ci" i "dzi"? Odpowiedź jest prosta: zapisywało by się po.

Blog DOMENYPL

W Holandii zostanie wprowadzone nowe rozszerzenie domenowe .co.nl.

We wrześniu 2008 roku rozpocznie się faza przedrejestracyjna, która umożliwi m.in. posiadaczom znaków towarowych pierwszeństwo rejestracji własnej marki w domenie .co.nl. Domena .co.nl dostępna będzie dla wszystkich. Do jej rejestracji nie będzie wymagane posiadanie adresu na terenie Holandii.

DOMENY.PL

Komentarzy: 0 Wyniki aukcji domenowych Bido.com 2008-07-03 Serwis aukcyjny Bido.com opublikował listę najdrożej sprzedanych domen w ciągu 2 tygodni (18 - 28 czerwca 2008 r.).

cerealbox.com - 2.695 $

domaintalk.com - 2.415 $

panelist.com - 1.866 $

spywarehelp.com - 1.564 $

marriagerights.com - 540 $

housetips.com - 432 $

vacantroom.com - 179 $ 

DOMENY.PL
Komentarzy: 0 Domena w cyrylicy dla Rosji 2008-07-02