O czym chcesz poczytać na blogach?

Cypr

Paweł Muzyka, teksty różne

Pierwszy raz chciałem wracać jak tylko nie wyszło mi w Murcii. Chyba trochę się podłamałem, rozczarowałem. Ale żeby było śmieszniej, nie miałem wtedy żadnych ofert z Polski. Zero zainteresowania.

Media pisały, że Wisła, że Lech…
Nic z tego. Menedżer oficjalnie nie przedstawił mi żadnej propozycji. Rozmawiał z Polonią Warszawa, ale byłem z nią dogadany tylko tak w pięćdziesięciu procentach… W pięćdziesięciu, to znaczy… ja chciałem, ale oni nie (śmiech). Trudno. Po jakimś czasie Jarek Kołakowski zadzwonił, że jest oferta z Cypru.

Pierwsza myśl?
Prosta. Nie jadę!

To co się zmieniło?
Bałem się, że zostanę z niczym. Pogadałem z Marcinem Żewłakowem. Pojechałem na ten Cypr, żeby zobaczyć klub. Z czasem ta opcja zaczęła wyglądać coraz lepiej. Oczywiście, do samego końca się wahałem, ale kontrakt podpisałem.

Żałujesz? Nie żałujesz?
Spodobało mi się. Wszystko było fajnie, aż do momentu nieszczęsnej kontuzji. Pamiętam, jak dziś. To była sobota. Wyszedłem w pierwszym składzie, strzeliłem dwa.

Cypr - Onet.pl Blog

Katedra Świętego Jana, bizantyjski Kościół Chrysaliniotissa z XV w., a także Muzeum Cypru z imponującą kolekcją starożytności i dzieł sztuki, Muzeum Bizantyjskie oraz Muzeum Sztuki Ludowej. Warto odwiedzić również północną cześć stolicy, choć zachowało się tam dużo mniej zabytków. Równie bogate w różnego rodzaju starożytności jest Limassol i jego okolice - teren ten nazywany bywa królestwem stanowisk archeologicznych. Innym popularnym kurortem jest Ayia Napa - miasto, w którym zabytki sąsiadują ze znakomitymi klubami i dyskotekami. Będąc na Cyprze, koniecznie należy odwiedzić także Pafos - mityczne miejsce narodzin bogini Afrodyty, znane również ze wspaniałych mozaik podłogowych, pochodzących z III w. n.e. Na północnej części wyspy warto zobaczyć Kyrenię (tur. Girne) - miasto z piękną starówką i bizantyjsko-weneckim zamkiem - ruiny starożytnej Salaminy i klasztor św. Barnaby. W Famaguście natomiast można zwiedzić (bardzo zniszczone w czasie wojny) stare miasto, zamienioną na meczet gotycką katedrę i Cytadelę, zwaną też Wieżą Otella.
Cypr przyciąga nie tylko zabytkami - na wyspie toczy się.

Strona Stowarzyszenia Papaboys w Polsce | Pamięć o Janie Pawle II w pomoc Papiezowi Benedyktowi XVI

Poganom, Paweł zdziałał pierwszy cud i ochrzczony został pierwszy Europejczyk. Prawosławny hierarcha ani słowem nie wspomniał o kwestiach ekumenicznych. Większość przemówienia poświęcił sytuacji wyspy po inwazji tureckiej w 1974 r. „Cypr i tutejszy Kościół przeżywają najtrudniejsze chwile w swej historii – powiedział. – Turcja, która barbarzyńsko nas zaatakowała, okupuje 37 procent naszego terytorium i tolerowana przez tak zwany cywilizowany świat, kontynuuje realizację swych planów, dążących do aneksji najpierw terytoriów okupowanych, a następnie całego Cypru”. Chryzostom II zarzucił też Turcji przeprowadzanie czystek etnicznych, kolonizację terytoriów okupowanych, a także rozprzedawanie i niszczenie chrześcijańskiego dziedzictwa kulturowego na Cyprze.

Papież rozpoczął przemówienie po grecku, a następnie kontynuował po angielsku. Język ten jest tam dobrze znany, aż do 1959 r. Cypr bowiem należał do Wielkiej Brytanii. Benedykt XVI zwrócił uwagę na wymowę miejsca, w którym odbywa się ta ekumeniczna liturgia. To właśnie tu – powiedział – Paweł, Barnaba i Marek, na początku pierwszej podróży misyjnej,.

Cypr

Śladów ekspansji tureckiej w Europie.

Grecy zamieszkują Cypr już od XIII wieku p.n.e. Przez ponad 2 tys. lat wyspa ta znajdowała się pod wpływem kultury greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej. W 1191 r. została zajęta przez krzyżowców, co doprowadziło do jej odseparowania od prawosławnej Grecji. W 1570 r. wyspę podbili Turcy. Osiedliła się tam ludność całkowicie odmienna od rdzennej, która szybko się asymilowała i dostosowała do etnicznej struktury wyspy. Turcy nie prowadzili przymusowej ani systematycznej islamizacji zajętego obszaru. Mimo to znaczna część Cypryjczyków przyjmowała tą wiarę, aby nie być postrzegana jako ludność drugiej kategorii. Przez blisko 300 lat panowania Turcy doprowadzili do upadku i częściowego wyludnienia. Spowodowało to niezadowolenie ze strony Greków, którzy w 1821 r. wzniecili powstanie. Turcja w ramach odwetu nakazała powiesić patriarchę Konstantynopola na bramie jego stambulskiego pałacu oraz arcybiskupa na drzewie na rynku w Nikozji. Ponadto zabito 3 biskupów i 400 notabli greckocypryjskich. W wyniku tych działań zaczęła się szerzyć idea przyłączenia Cypru do Grecji, czyli enosis (Meghali.

Najciekawsze miejsca do spędzenia wakacji. - Onet.pl Blog

DZIEŃ 17 18  20 23 27 30  33  34 31 28 23  17


Pafos

  
W starożytności na miejscu Pafos istniały dwie osady: Stare Pafos i Nowe Pafos. Dzisiaj zamieszkane jest Nowe Pafos i jest czwartym co do wielkości miastem Cypru. Miasto ma bogatą historię: było pod panowaniem rzymskim, tureckim, weneckim i brytyjskim. Z każdej epoki istnienia przetrwały tu wspaniałe zabytki, dzięki którym miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynne są unikalne mozaiki podłogowe z rzymskich willi, jedne z najlepiej zachowanych w rejonie Morza Śródziemnego. Dziś Pafos to renomowany kurort z pięknymi piaszczystymi plażami, których jest tu ponad 20. Wiele z nich jest wyróżnionych certyfikatem Błękitna Flaga. Na miłośników natury czeka półwysep Akamas, w całości objęty.

careful not to fall

Drugie podejście do 'achai' gorillaz 'demon days' komórka f1 chęć/potrzeba/brak pomysłu na nowy szablon przedstawienie na zakończenie roku
bitterend
2005-06-19 20:59:59
skomentuj
(3)

203. [watch me as i gravitate]
koszulka xxl + farby do ubrań + suszarka = prezent dla wychowawczyni. tzn. część sentymentalna prezentu. oficjalna też będzie, ale to nudne. tak czy inaczej - jedna strona schnie, jutro odciska łapy reszta klasy, podpisujemy rocznik i jest git.
poza tym latam latam latam cypr latam latam cypr cypr latam cypr cypr cypr pan kolega cypr cypr pan kolega pan kolega cypr pan kolega pan kolega pan kolega.
pan kolega na cyprze. latam.
bitterend
2005-06-20 17:20:21
skomentuj
(0)

204.
czytanie sapkowskiego z nogami na ławce. spacery do sklepu na piwo. sesja zdjęciowa w plenerze. miotanie się dookoła nauczycielskiego biurka w poszukiwaniu zasięgu. totalny chaos na próbach. międzyklasowe mecze siatki na chemii. lalala nie słucham pani lalala
kocham swoją.