O czym chcesz poczytać na blogach?

Common sense

elos.ownlog.com - blog dotyczący rapu- The Jonesz - Season One - dla mnie wielka tegoroczna niewiadoma. Usłyszałem singiel tych panów się mocno zajarałem. Album został już wydany w Japonii w Lipcu. U nas premiera już w piątek. Jest na co czekać!

- Common - Invincible Summer - ma być bardzo letnio. Trochę Common Sense się spóźnia z tym albumem, ale myślę, że można mu wybaczyć. Na bitach tym razem m.in. The Neptunes

[Komentuj (0)]
Elos

O wszystkim..

zdrowe gotowanie

And something to be afraid of. I believe that when you use good ingredients to make pasta dishes, salads, stews, burgers, grilled vegetables, fruit salads, and even outrageous cakes, they all have a place in our diets. We just need to rediscover our common sense: if you want to curl up and eat macaroni and cheese every once in a while ? that's alright! Just have a sensible portion next to a fresh salad, and don't eat a big old helping of chocolate cake afterwards.

Knowing how to cook.

* marika

2007-05-05 21:17:29
faithfulness

Common sense
Can slap me in the face
And yet I calm disent
Embarrassed by your obvious
Indifference
Disgusted at the same time by it all
Watching as my ego breaks your fall

skin.

skomentuj (0)

Oh! Gravity! :: Uoptymistyczniam się usilnie.

Bury you
I don't subscribe to this point of view
It would be such an ignorant thing to do
If the Russians love their children too

How can I save my little boy from Oppenheimer's deadly toy
There is no monopoly of common sense
On either side of the political fence
We share the same biology
Regardless of ideology
Believe me when I say to you
I hope the Russians love their children too

There is no historical precedent
.

devlish-chic blog

Your soul, lose lourself in trying everything you do, to be so unique and perfect, put a part of your heart so everything you do can be nice and bring happiness. When you fight against the whole world to prevent the evil, break all the rules of your common sense, give away all your feelings and time. Trying to catch out every feeling and each moment, each mood change so you can make it better, no matter what it takes. When you sometimes do things against your own faith and beliefs so you can change.

kamasutra

Find me somebody to love ?

(He works hard)
Everyday (everyday) - I try and I try and I try
But everybody wants to put me down
They say I'm going crazy
They say I got a lot of water in my brain
Ah, got no common sense
I got nobody left to believe in
Yeah yeah yeah yeah

Oh Lord
Ooh somebody - ooh somebody
Can anybody find me somebody to love ?
(Can anybody find me someone to love)

Got no feel, I got no.

!luz!ja - Onet.pl Blog

Duchowej przyjemności w błądzeniu po dziwnych doznaniach estetycznych. W tej chwili przyszłość tej żałosnej pielgrzymki widzę w obrazach końcówki filmu "Morfina" Bałabanowa, jak doktor Polakow robi to, co już wydawało się jedynym sensem w jego położeniu - jego jaźń właściwie już nie istniała, myślą, czy już instynktem na jej dnie bierze pistolet i strzela sobie w skroń.
Jak już pisałem, a podkreślę: wszystko to moja wina. A mówię to w imię.
Potworyzm. Transcendujemy z nominatów na rakiecie imaginacji. Ekspresja świata z poza niminatów jest indywidualna. Jest to narracja o tyle potworna o ile transcendując przeżywamy grozę istnienia. Nominaty są tożsame z ich sensem, tzw. common sense. Gdy jednak ten sens nam nie odpowiada i nie wystarcza, transcendujemy w poszukiwaniu sensu innego, to przygoda poznania, a groza o tyle, że opuszczamy sensy pewne i wyruszamy w nieznane. Groza czai się jeszcze pod możliwością.