O czym chcesz poczytać na blogach?

Coben

Harlan Coben | Blog o mistrzu grozy

Ciągle pojawiają się nowi twórcy, choć ci już znani w żadnym wypadku nie ustępują. Nawet pomimo wszechogarniającego nas biznesu filmowego, książki wciąż są tworzone z pasją.

Idealnym przykładem, pewnego i profesjonalnego podejścia do pisania, jest Harlan Coben. Urodzony w roku 1962 pisarz to autor dziesiątek, wyjątkowo ciepło przyjętych, tomów, z których najpopularniejsze są zdaje się Nie mów nikomu, czyli książka, która zapewniła mu pierwszą falę popularności oraz Zagninona – świeża produkcja mistrza thrillera.

Biografia:Historia życia Harlana Cobena wydaje się dość przeciętna – dorastał się w Essex County, o którym często wspomina. W młodości przyjaźnił się z Danem Brownem (autor Kodu Leonarda da Vinci). Zadebiutował książką Mistyfikacja, po 5 latach, w Bez skrupułów, Coben pokazał światu swojego ulubionego bohatera o nazwisku Myron Bolitar, który partneruje pisarzowi po dziś dzień.

Powieści Cobena bardzo często pojawiały się na najwyższych pozycjach list najlepszych książek na całym świecie. Nie mów nikomu okazała się na tyle udana, że francuscy filmowcy postanowili stworzyć.

Zaczytana… | Nieśmiałe wyznania czytelniczki.

Idąc tropem zbrodni to jedna rzecz. Drugą, i ważniejszą jak dla mnie, jest pełna ironii narracja traktująca bohaterów, sytuacje i cały dzisiejszy świat z przekorą i przymrużeniem oka.

Myron Bolitar to typowy amerykański “hero”: siła, spryt, szlachetność i bujny życiorys w jednym. Wszystko, czego mu trzeba ma w zasięgu ręki lub też wie do kogo zadzwonić. Brzmi banalnie, ale trudno go nie polubić. Ten cykl zapewnia naprawdę solidną porcję rozrywki, pomimo szablonowo zapowiadających się fabuł. To nadal bowiem literatura popularna, tyle że dobrze spełniająca swoją rolę.

Dla zdezorientowanych moim wywodem, uściślam w tym miejscu – stanowisko oficjalne brzmi: polecam serię z Myronem! Książka „Nie mów nikomu” do wspomnianego cyklu nie należy i nie wywołała we mnie oczekiwanego entuzjazmu. Ot, (nie?)wyjaśniona przeszłość powraca, miesza w życiu bohatera, zbiera po drodze żniwo śmierci, by na końcu… Nieprawda, bo już w połowie napięcie mnie opuściło i zagadkowe zdarzenia przybrały dość przewidywalny obrót. Zatem w chwilach relaksu (umysłowego też) czytajcie Cobena, ale w wydaniu z Myronem w roli głównej.

Harlan Coben, Nie mów nikomu,.

drzwiwpodlodze

Bądź pierwszą osobą, która doda ten do listy ulubionych.

Odpowiedzi: 11

 1. w dniu Sierpień 21, 2011 @ 5:06 pm | Odpowiedz Książkówka

  Same smakowite kąski…Coben, Austen. No, no…:)


  • w dniu Sierpień 21, 2011 @ 6:26 pm | Odpowiedz songbird89

   podobno wyszła nie wydana wczesniej książka Bronte, ale niestety jest dość droga


 2. w dniu Sierpień 21, 2011 @ 6:07 pm | Odpowiedz cyrysia

  Osobiście bardzo interesuje mnie Coben, choć pozostałe dzieła tez niezmiernie interesujące. Zazdroszczę
  Pozdrawiam.

  .

Kto czyta książki, żyje podwójnie- Umberto Eco - Onet.pl Blog

Z czytania. Mimo to postanowiłam dokończyć tę książkę.

Akcja jest wciągająca. Oto podczas rocznicy ślubu szczęśliwego małżeństwa, Elizabeth zostaje porwana, a główny bohater- Beck- ogłuszony. A przynajmniej taka jest oficjalna wersja wydarzeń. Po ośmiu latach od tych wydarzeń, Beck dostaje tajemniczego maila z filmikiem, na którym widzi swoją żonę! W tym samym czasie policja wywleka sprawę jej morderstwa na światło dzienne i głównym podejrzanym zostaje nie kto inny jak wlaśnie David Beck.

Mimo tego, że widziałam wcześniej film, czytało mi się lekko i przyjemnie. Coben umieszcza jedną informację po drugiej, odkrywa kolejne wydarzenia, nie pozwalając ani swym bohaterom, ani czytelnikom odetchnąć. Mąci, miesza i intryguje, nie pozwalając do końca domyśleć się czytelnikowi rozwiązania zagadek.

Jedyne czego brakowało mi w książce to opisy. Jak dla mnie było ich zbyt mało i były one zdecydowanie za krótkie.

Jak już mówiłam kompletnie nie rozumiem, dlaczego kiedyś odrzuciłam książki pana Cobena. Teraz mam zamiar sięgnąć po kolejne pozycje z jego dorobku. Tę powieść polecam, jeśli nie widzieliście filmu.

 

Stawiam:.

Dobra książka to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy - Onet.pl Blog

Obrona przed myślą o samozagładzie. To nie do końca tak... Tuż przed śmiercią w naszych głowach rzeczywiście pojawiają się wspomnienia, ale ich miraże nie zabierają nas w sentymentalną podróż tylko do momentu, w którym popełniliśmy pierwszy błąd na drodze ku śmierci. czasami jest to podróż wstecz liczona w latach, niekiedy są to tylko miesiące."

PS. Wiem, że długi fragment, ale to on chyba z całej książki podobał mi się najbardziej. Poza tym ponownie przepraszam za lekki poślizg czasowy, ale akurat w ten weekend miałam półmetek i dużo bieganiny po fryzjerach i w poszukiwaniu sukienki. No a wczoraj to musiałam odespać:)
Dżastina:) (16:34)
2 Do szczęścia brak jeszcze kilku osób

13 stycznia 2010
"W głębi lasu" Harlan Coben

Zwyczaje mojego życia - Onet.pl Blog

 •  Arvenka
 •  Jonaszki
 •  Śniezynka
wcześniej
2011
 Luty
2008
 Grudzień
 Sierpień
 Czerwiec
 Maj
 Kwiecień
 Marzec
Czytelnia.
 • Paulo Coelho
 •  Jonathan Carroll
 •  Harlan Coben
 •  Nicholas Sparks

Miauuuu ...

Przybiera często bardzo wyrazisty i wulgarny obraz, ale jakoś nie raziło mnie to (może już jakaś znieczulica wkradła się w mój umysł i serce?), choć to pewnie przez kwiat męskiego aktorstwa - bo jest cudny i powalający :D i nie przeszkadza nawet brak jakiejkolwiek akcji :P
do tego mowa również o dziewczynie z 'zapyziałej' Piły :D
dla lubiących polskie komedie, polskie wygłupy i polskich aktorów - polecam :D


skomentuj (2)


2007-03-06 08:55:52
... Myron ...


książkowo:
'Obiecaj mi' Harlan Coben :) czy ja w ogóle muszę tutaj pisać recenzję? już z góry wiadomo, że było świetnie! Coben przechodzi samego siebie = snuje intrygi, plącze, gmatwa, zaskakuje, przeraża i wciąga! i oczywiście rozkochuje w głównych bohaterach :) Myron - jak zwykle bohaterski, wytrwały i kochany :) Win - zniewalający, uwodzicielski, chłopięcy, bezwzględny twardziel :) i już czekam na więcej :D
nie zachęcam i nie polecam - to jest już zbyt oczywiste :D


skomentuj (2)

2007-03-08 18:00:17
... dzień kobiet ...


.