O czym chcesz poczytać na blogach?

Cirrus

||Instrukcje, dodatki, licytacje, wymianki, konkursy|| - Onet.pl Blog

Kryształów lodu wydaje się być skorelowana ze zmniejszającą się temperaturą otoczenia, aczkolwiek korelacja ta nie jest bardzo wyraźna. Chmury lodowe typu Cirrus występują także w atmosferze polarnej i w stratosferze chociaż ich nazewnictwo jest mniej ustalone. W atmosferze polarnej chmury lodowe nazywane są Polarnymi Chmurami Stratosferycznymi (PSC) i są w dużym stopniu odpowiedzialne za tzw. dziurę ozonową. Temperatury są wtedy niższe od -40°C a nukleacja kryształów lodu może przybierać inne formy, np kryształy sześcienne.

Powiązane zjawiska meteorologiczne

W szerokościach umiarkowanych chmury cirrus są zwykle jednym z pierwszych zwiastunów nadchodzącego ciepłego frontu atmosferycznego, a zatem pogorszenia pogody. Dzieje się tak dlatego, że ciepłe, wilgotne powietrze wślizguje się nad powietrze zimne, podobnie jak to ma miejsce w (nachylonym) pasie transmisyjnym, dostarczając wilgotności do wysokich warstw atmosfery. Para wodna, krystalizując się na lodowych jądrach nukleacji, tworzy chmury lodowe.

Cirrusy pojawiają się najczęściej na bezchmurnym niebie. Czasem występują razem z chmurami cirrocumulus i cirrostratus - taka sytuacja oznacza, że przełom pogody jest już bardzo posunięty.

,,Mam chmury w głowie i głowę w chmurach...'' - Zjawiska atmosferyczne, meteorologia - Onet.pl Blog

Chmur Cumulus i Cumulonimbus.

  

 

Velum (vel)- Zasłona o dużej rozciągłości poziomej, znajdująca się tuż nad wierzchołkami jednej lub kilku chmur o budowie kłębiastej, albo też przylegająca do ich górnej części. Chmury te często ją przebijają. Velum występuje głównie w przypadku chmur Cumulus i Cumulonimbus.

 

Pannus (pan) - Strzępy chmur, niekiedy tworzące ciągłą warstwę, znajdującą się poniżej innej chmury, a czasami przylegające do niej. Pannus występuje przeważnie w przypadku chmur Altostratus, Nimbostratus, Cumulus i Cumulonimbus.

  

Hydroxide
1 komentarz- Dodaj swoją opinię!

19 lipca 2008
Odmiany chmur

1. Intortus (in) dotyczy chmur Cirrus- chmury, których włókna są nieregularnie powyginane i sprawiają.

Nienaturalny jest zapach młodego jesionu, niesiony oddechem uśpionym... - Onet.pl Blog

Gdy weszłam do szkoły.

Kto to?!

Jace, mój Jace stał oparty o ścianę i śmiał się w głos. Nie był jednak sam. Obok niego stała jakaś piękna, ruda dziewczyna, o dużych szarych oczach. I też się śmiała, ukazując idealnie równe i białe ząbki. Zawrzało we mnie. Kto to, do cholery jasnej, jest?! Czemu ja nic nie wiem?! Myślałam, że Jace mi powie, kiedy zacznie z kimś chodzić. Tak się umówiliśmy. Ja się tą przysięgą zupełnie nie przejmowałam, nie miałam po co, ale Jace! Jace! On miał przecież znacznie większe szanse na to, że w końcu zakocha się z wzajemnością. Czemu mnie nie powiadomił?! Przecież posiada telefon, skrzynkę mailową, MSN*...I co, nic?

A tak w ogóle, to czemu ta ślicznotka się do niego tak przystawia? Kto jej na to pozwolił?

STOP, Cirrus! Przestań! Miałaś nie być zazdrosna.

Wielkie mi halo

Halo w postaci okręgu. Znajduje się on prawie zawsze w odległości kątowej - 22 stopni od słońca.

Typowy okręg halo. Na zdjęciu tym, podobnie jak i na poprzednim widać łuk styczny. Jest to jakby zwieńczenie halo - znajduje się w najwyższym punkcie okręgu.