O czym chcesz poczytać na blogach?

Chopin

Fryderyk Chopin - Onet.pl Blog

Słuchaczy. Chopin zagrał koncert fortepianowy wiedeńskiego kompozytora Adalberta Gyrowetza, przy czym wykazał się dużą wprawą techniczną. W pamiętniku Aleksandry Tarczewskiej, siostry Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, widnieje wzmianka na temat jednego z pierwszych występów Chopina poza domem, który miał miejsce podczas wieczoru w salonie Olimpii Grabowskiej w pałacu Radziwiłłowskim.Pierwsze sukcesy20 września 1818 odwiedziła Warszawę carowa Maria Fiodorowna, której Chopin ofiarował dwa swoje tańce polskie. Wójcicki wspomina, że gdy mały Chopin grywał u.

Konkurs Chopin 2012 - Fryderyk Chopin

Prowadzone przez głowne kanały
informacji (TV, RADIO, PRASA) nie trafiają do głębszej świadomości młodych
ludzi ( grupa docelowa 18-35) w takim stopniu jak Internet: youtube.com,
blogi, portale społecznościowe (nasza-klasa.pl, facebook), mikroblogi (blip.pl, twitter.com) czy reklama typu Outdoor: Billboardowa, CityLight czy PostCards którym jako młodzi odbiorcy
chętnie ufamy

Nasz projekt przewrotnie nazwaliśmy od określenia dynamizmu w muzyce
pianissimo! (bardzo cicho), i stawiamy za cel dotarcie do grupy docelowej
poprzez animowaną postać Fryderyka Chopina

 


Wykreowana, zwariowana i uwspółcześniona Postać Fryderyka Chopina pojawi zatem w

- trzy minutowym, animowanym, dynamicznym, muzycznym teledysku do utworu opartego na jego twórczości wśród wielu postaci i bohaterów narodowych (Lech Wałęsa, Mikołaj Kopernik,
Jan Paweł II), pojawiają się też postacie zmyślone, (Syrenka Warszawska, Smok Wawelski,
Wrocławskie Krasnale)

Postać Fryderyka, wśród rozpoznawalnych bohaterów narodowych i postaci z
miejskich podań i legend, staje się jedną z nich, żywą legendą, i mimo.

Bożena Stachura - Onet.pl Blog

Debiutowałam w filmie "Chopin. Pragnienie miłości", w roli Solange. Teraz gram w serialu "M jak miłość"… Więc "mój" wieczór też będzie o miłości! - dodaje gwiazda.


- Podczas koncertu przeczytam fragmenty pamiętników i listów George Sand, którymi opowiem o jej wielkiej i jednocześnie tragicznej miłości do Chopina… Od pierwszej euforii i chwil, gdy zakochani niemal unosili się nad ziemią, przez ich egzotyczne podróże, aż do przedwczesnej śmierci Chopina. George Sand najpierw była dla Chopina kochanką, później opiekunką i pielęgniarką. Ich związek miał dwa oblicza. Z jednej strony: wielka fascynacja i przywiązanie, a z drugiej: wielka niemoc.


A który z utworów Chopina jest aktorce najbliższy? Bożena Stachura wątpliwości nie ma:


- Walc a-moll! Tak naprawdę, muzykę Chopina odkryłam na nowo podczas przygotowań do roli Solange, gdy.

naszaStolica

Kolumnach. Wewnątrz zespołu ambasady nazywanej "miasteczkiem rumuńskim" odnajdziemy (oczywiście nigdy nie zobaczymy, bo ogród dostępny jest jedynie dla pracowników) ogród z miniaturowym krajobrazem karpackim:

Więcej szczęścia w trakcie wojny miała południowa pierzeja - będąca jednocześnie północną zabudową al. Róż - kamienice przetrwały wojenną zawieruchę. Pod adresem al. Róż 6 (wejście do kamienic od strony tej ulicy) mieszkał i tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński i Antoni Słonimski, zapewne patrzyli z okien swych mieszkań na Dolinę Szwajcarską - będącą głównym akcentem ulicy Chopina. Poniżej Dolina Szwajcarska i wspomniane kamienice:

Przed 1939 rokiem dolina była miejscem koncertów i przedstawień teatralnych, zimą zaś atrakcją była ślizgawka - tutaj na łyżwach spotykały się rzesze warszawiaków. Poniżej fotografia z końca XIX wieku:

Poniżej łyżwiarze w dolinie w 1937 roku - w głębi widoczna scena:

 

Sytuacja zmieniła się oczywiście w czasie okupacji - nikt nie chciał odwiedzać Doliny Szwajcarskiej ze względu na bliskie sąsiedztwo Gestapo w Alei Szucha. Po wojnie dolina zmieniła swoje oblicze, przekształcając się w skwer z fontanną.

DubDelay

Się w późniejszym życiu po świecie, zauważyłem z lekkim smutkiem, że nie jestem w tym odczuciu odosobniony. Bo jak wytłumaczyć inaczej podobieństwo Marszu Pogrzebowego do Marszu Imperialnego? Jak znaleźć inny powód, dla którego Muse, megagwiazda światowej muzyki rockowej, w brzmienie swojej najnowszej, co prawda niezbyt satysfakcjonującej dla fanów gitarowych brzmień, płycie wplata dźwięki połączone kiedyś w jedność w głowie genialnego Polaka? Jak można w odmienny sposób wytłumaczyć, dlaczego w tytule największego hitu bardzo prawie genialnego włoskiego zespołu disco pada jego nazwisko?
Chopin inspirował, inspiruje i będzie inspirował dusze artystów, którzy wykręcają jego twórczość tak, aby pasowała do niemal każdego gatunku myzcznego. Zróbmy może krótki przegląd takich interpretacji:

1. Chopin a capella
Prym na tym polu wiedzie, działający głównie w latach siedemdziesiątych, polski zespół Novi Singers. Mi najbardziej sympatyczne wydaje się wykonanie Mazurka F dur op. 68 nr 4

2. Chopin na jazzowo
Uwaga, będzie zaskoczenie: Chopin w interpretacji jazzowej, w wykonaniu amerykańskiego pianisty Jacka Reilly’ego.

3. Chopin na rockowo
W 2008.