O czym chcesz poczytać na blogach?

Casanova

Widzialna Ciemność

Która naprawdę może się przydać. To w NRF[2] to po prostu wykręcanie się od napisania. Niby to „propaganda” ale Ferdydurke nie potrzebuje propagandy tylko istotnej i poważnej krytyki. Napisałem do Nadeau dziękując za Maurin’a w którym wyczuwam szczerość. W każdym razie w tej chwili sytuacja nieco lepiej się przedstawia.

Naturalnie zgadzam się z Panią, że nie ma powodu do nadmiernego pośpiechu z tłomaczeniem – idzie tylko o to żeby to postępowała naprzód (jak dotychczas) i żeby w ciagu paru miesięcy ten kłopot zwalić sobie z głowy. Proszę pamiętać też że potrzeba kilku maszynopisów (ja np. tutaj będę musiał mieć jeden dla wydawców, którzy po polsku czytać nie mogą). Kłaniam się nizko, pani Zuzanno i pozdrawiam

WG.

9.IV.59

 


[1] Dopisane ręcznie po skreśleniu słów: „Nic Pani nie pisze, czy...”

[2] Nouvelle Revue Francaise

16:40, pawelmichal68 , Witold Gombrowicz
Link Dodaj komentarz »
sobota, 19 lutego 2011
Jacques CASANOVA DE SEINGALT: PAMIĘTNIKI
Nequidquam sapit qui sibi non.

off the course

Zdobywają władzę”.
K.T.: Czy to nie oznacza, że nie jesteś tchórzem, a raczej tym odważnym?
T.M.: Nie!
K.T.: Dlaczego?
T.M.: To jest wciąż tchórzostwo. Jeśli byłbym odważny to wziąłbym pieprzony pistolet i strzelił im we łby.
(niezręczna cisza)
K.T.: Dobra. (niezręczny śmiech) Kiedy oglądałem Charliego Casanovę… Nie, nie. Wiesz co, najpierw opowiedz o czym jest film. Dla tych odbiorców, którzy nie mają okazji zobaczyć. Kim jest Charlie? Jakie jest polityczne podłoże?
T.M.: Na najprostszym poziomie: tytuł filmu to Charlie Casanova, ale podtytuł to – Nie znasz go, ale on już Ciebie nienawidzi. Na najprostszym poziomie jest to film o członku rządzącej klasy, który potrąca dziewczynę z klasy robotniczej i zamiast jej pomóc używa talii kart, aby zadacydować o swoim losie, o tym co zrobi. I zostawia ją na śmierć. I kiedy uświadamia sobie, że ma zdolność do bycia bardziej odważnym niż kiedykolwiek był – bo jest tchórzliwym kutasem – uświadamia sobie też, że może robić co tylko chce i usprawiedliwać to losem wyciągniętym z kart. Więc jest to film o socjopatycznym megalomanie, który rozpoznaje każdego kolejnego dnia, że mimo tego, iż jest słabym, żałosnym.

Na Wschodzie S:.

Więcej »

Tagi: świeckość państwa Wielka Loża Francji wolnomularstwo i religia
11:15, inicjacja
Link Komentarze (3) »
Rękopisy Casanovy

Biblioteka Narodowa Francji zakupiła w ostatnich dniach – za kwotę 7,5 mln euro - zbiór manuskryptów Casanovy, w tym m.in. rękopis słynnej „Historii mojego życia”. Jest to okazja, ażeby przypomnieć, że Giacomo Casanova, enfant terrible „wieku świateł”, był również wolnomularzem. Inicjowany w Lyonie w wieku 25 lat, utrzymywał kontakty z wieloma masonami. Ostatnie lata życia spędził jako bibliotekarz jednego z nich, hrabiego Waldsteina.

W swoich pamiętnikach Casanova zawarł interesujące rozważania dotyczące natury sekretu masońskiego (patrz dwa różne tłumaczenia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Giacomo_Casanova; http://wolnomularstwo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=400&Itemid=5)

Tagi: historia wolnomularstwa sekret wolnomularski

in memoriam | oceny blogów o tematyce potterowskiej. - Onet.pl Blog

Całe opowiadanie i wywarło ono na mnie ogromne wrażenie. Czytałam je z wielkim zapałem i nie mogłam przestać. Muszę pogratulować Ci bujnej wyobraźni, niektórzy bohaterowie są stworzeni przez Ciebie.

 

14 / 15

 

b) oryginalność

 

Przyjaźń Rose i Scorpiusa? Albus Weasley w Slytherinie? Wychowanie fizyczne w Hogwarcie? Masz masę pomysłów i mam nadzieję, że jeszcze nie raz mnie czymś zaskoczysz.

 

10 / 10

 

c) bogactwo słownictwa

 

 "...miał styczność z rodem Greengrassów."

"Raz na wozie, a raz pod wozem."

(Znajomość związków frazeologicznych często się przydaje. ;p)

"Tak krótki komunikat nie dociera do ciebie?!... "

"Ty, mój drogi Casanovo właśnie powiedziałeś mi komplement."

"Zimny