O czym chcesz poczytać na blogach?

Buddyzm

ged's_blog

Wydarzeń. Na przykład powinni wyjaśnić, że jedną z przyczyn obecnego stanu rzeczy jest nadmierna liczba dzieci w muzułmańskich rodzinach. Zbyt wielkie rodziny sprawiają, że kobieta ma zamkniętą drogę do nauczenia się czegoś, a i same dzieci nie mają szans zdobycia wykształcenia. Jeżeli muzułmanie zwracaliby więcej uwagi na jakość, niż na ilość, to byłoby to bardzo pożyteczne.

Aktivist: Na czym polega rola religijnego przywódcy? Czy ma przynosić ludziom szczęście, a przynajmniej chronią od cierpienia? Objaśniać, jakimi rzeczy są naprawdę?
Ole Nydahl: Zależy to od religii. W przypadku buddyzmu celem religii jest rozwój jednostki. Chodzi o to, by ludzie byli w stanie rozwijać wszystkie swoje wewnętrzne zdolności i by w ten sposób stawali się pożyteczni dla innych. Inne religie polegają na przestrzeganiu kontraktu zawartego pomiędzy ludźmi a jakimś Bogiem. Znaczy to, że są systemami, w których Bóg czegoś chce, a nie chce czegoś innego. Ale ja się od takich religii trzymam z daleka.

Aktivist: Ale każda religia utrzymuje, że zna odpowiedź na pytanie, jakimi są rzeczy naprawdę. Jaka zatem jest różnica pomiędzy prawdą głoszoną przez buddyzm, a tą wyłożoną w żydowskiej Torze, chrześcijańskich.

Szczeżuja log

Niewiarygodnie przesądny. Naprawdę wierzył w każdą przepowiednie, wróżące z ręki Cyganki, czuł potrzebę modlenia się w świątyniach lokalnych bogów, oddawania im ofiar, nosił przynajmniej jeden amulet, dający mu szczęście.

Po drugie zaskakiwał tym, że potrafił modlić się wszędzie. W wspomnianej świątyni nieznanego, lokalnego bóstwa. W kolorowej świątyni hinduskiej. Jak opowiadał modlił się w kościołach katolickich, czy na Błoniach do papieża. Modlił się także oczywiście w świątyniach buddystycznych.

Nie wiem jak część pierwsza, ale druga wydaje się być w mniejszym lub większym stopniu wspólna dla całego Buddyzmu. W końcu na niekończącej się drodze ponownych narodzin można urodzić się ponownie jako zwierzę, człowiek czy nawet bóg. Widać więc, że buddyzm oplata cały ten świat i jest w kwestii bogów bardzo elastyczny.

Warto dodać, że należał on do szkoły Buddyzmu Therevady, który wydaje mi się pozbawiony dużej części ezoteryki, która występuje w innych szkołach. Zresztą był tego całkowicie świadomy i na tyle ile potrafiłem zadać pytanie o różnice odpowiedział.

Nie, my nie czekamy na nowego buddę. Na niego czekają Chińczycy.

Rozdział jak widać jest tutaj dosyć jasny. Oczywiście.

Reality is wrong, Dreams are for real.

Dokładnie to!”

Ale, jeżeli nie uniwersalna religia, to co z uniwersalnymi zwolennikami Buddy? Dlaczego po prostu nie nakłania ludzi, by podążali ścieżką Buddy jako jedyną prawdziwą?

Dalajlama odpowiedział przez cytowanie pluralistycznej przeszłości Indii, powiedział że sprzeczności we własnym filozoficznym nauczaniu Buddy zmusiły buddystów do zrozumienia, że “jedna nauka lub jeden pogląd nie zadowolą.”

“Dla niektórych ludzi Chrześcijaństwo jest dużo bardziej efektywne, w jakimś innym przypadku, Islam, Judaizm, Hinduizm lub Zoroastrianizm,” powiedział. “Nawet jeśli mówię, że Buddyzm jest najlepszy, że każdy powinien podążyć za Buddyzmem, to nie sprawi, że każdy będzie zostawać Buddystą.”

Zaśmiał się.

“Ale uważasz, że Buddyzm jest najlepszy, prawda?

“Tak,” odpowiedział, “Mogę powiedzieć, że dla mnie osobiście, Buddyzm jest najlepszy, ponieważ buddyjskie podejście jest dla mnie najbardziej efektywne.”

“To nie znaczy jednak, że Buddyzm jest najlepszy dla każdego. Nie.” Powiedział kiedy został naciśniety dalej. “Teraz, dla mojego chrześcijańskiego brata lub siostry, Chrześcijaństwo jest najlepsze dla niego lub dla niej, ale nie.

Dancing With Camels

W następnym wcieleniu może być zupełnie odwrotnie, tzn. niektórzy mężczyźni odrodzą się jako kobiety a niektóre kobiety jako mężczyźni. Dlatego człowiek nie powinien przywiązywać się do swojej obecnej formy. Ma raczej skierować swoją uwagę na potencjał, który znajduje się na subtelniejszym poziomie, a który jest taki sam u wszystkich.

Wizerunki buddyjskich bóstw kobiecych są przedstawiane na tankach (tybetańskich obrazach o charakterze religijnym, namalowanych na jedwabnym płótnie i przechowywanym w zwoju), gdzie zwykle przybierają formę:
– siedzącej kobiety, reprezentującej filozoficzne koncepcje, wywodzącą się z buddyzmu indyjskiego, np. Pradżniaparamita, Tara;
– tańczącej lub stojącej kobiety, dynamicznej, często gniewnej;
– jab-jum – kobiety obejmującej w zespoleniu seksualnym mężczyznę.

Dynamiczna dakini oraz statyczna postać kobieca najprawdopodobniej są wpływem indyjskim, natomiast jab jum występuje głównie na tybetańskich i nepalskich wizerunkach.

Wyżej wymienione formy żeńskich bóstw tantrycznych mogą zasadniczo pełnić cztery funkcje:
1) yidam tj. oświecone, medytujące bóstwo, które wyraża jedność mądrości
i współczucia, nieoddzielone jeszcze od osoby medytującej;
2) nauczyciel.

manny.blog.pl

Na przykładzie kontrreormacji, Buddyzm a pacyfizm, oraz Czy proroctwa w kociele mają wiele wspólnego z wróżbirarstwem.
Poruszane były ponadto inne, bardzo ważne tematy. Ostatecznie wszystkim zabrakło wiadomości, w wyniku czego rozstai się w pocałunkach pokoju.
skomentuj (5)


2003-07-07 15:59:42
Pax vobiscum siostry!!!
Wchodzi ciotka do kościoła, a tu ksiądz z kadzidłem chodzi i kadzi. Krzyczy:
-KOCHANAAAAA, torebka ci się pali.
skomentuj (4)

2003-07-08 15:38:07
Poszukiwan ciag dlaszy.
Przeczytalem "Wprowadzenie do buddyzmu zen" i jestem coraz glupszy niz bylem wczesniej. Zaczynam sie zastanawiac, czy jest sens zamieniac nielogiczna religie katolicka na mniej niż logiczny buddyzm? Cóż, zobaczymy czy odłoże buddyzm w tym supermarkcie na półkę i czy pójdę dalej w poszukiwaniu nowych promocji.
skomentuj (8)

2003-07-09 14:45:46
Wspólnota Anonimowi Erotomani.
W ten sposób kościół kat. stara się pomóc osobom, które wpadły w sidła pornogrfii. W ogóle 6te przykazanie jest największym problemem chrześcijan. Jak to z waleniemkonia jest, wie każdy, żyje człowiek w poczuciu grzechu. Problem się.

Poetry of movement

Jeżeli okażą się błędne; lecz również jeśli za mocno nas zabolą.

Samochody są piękne, jestem do nich przywiązany.

Świt wstaje, noc zapada, co zatem trwa? Spalający się papieros.

Medytacja jest instrumentem, jest też celem.

Na tym świecie nie ma nic przestarzałego, bowiem wszystko, choć czasem niewidocznie dla gołego oka, podlega zmianie, zwanej w przypadku istniejących idei reinterpretacji.

Jazda samochodem jest piękna, zaiste piękna.

 

 

Wspaniale jest móc się uczyć, a jeszcze wspanialej jest móc się uczyć z głową, czyli nie za dużo.

 

W Japonii być może buddyzm umiera dlatego, że nie został dostosowany do współczesności, NIE ZOSTAŁ WYTŁUMACZONY WSPÓŁCZESNOŚCI, BEZ MISTYKI, NAUKOWO, a jego w przypadku większości szkół niezrozumiały, hermetyczny, zamknięty styl, język obrzędów, gestów, ceremoniałów, odstrasza lub albo bawi. Również różne rodzaje medytacji, traktowane przeze mnie W DUŻYM uproszczeniu jako fitness dla umysłu, joga umysłu, są traktowane jako coś dziwnego, starego, staromodnego, pokrytego mistyką. Poznałem różne rodzaje medytacji, a ich oddziaływanie na umysł jest podobne.

Bardziej dostępne dla wszystkich wydają mi się niektóre z rodzajów medytacji zen,.

Korea Południowa subiektywnie

Naparu), wzrok (kolor napoju), smak i dotyk (czujemy ciepło filiżanki). Herbata parzona była przy niskim stoliku, każdy krok był ściśle określony, każde naczynie odgrywało swoją rolę. Rozsmakowywaliśmy się wszyscy w tak podanej zielonej herbacie.

 

(Fot. Myungsun)

Ceremonię prowadziła jedna z wolontariuszek ubrana w tradycyjny koreański strój. Zagrała też dla nas na tradycyjnym instrumencie:

 

Tak to mniej więcej brzmiało:


 

Mniszka także była obecna i mogliśmy zadawać jej pytania. Była to świetna okazja, żeby rozwiać wszystkie wątpliwości i usłyszeć niejako z pierwszej ręki coś więcej o buddyzmie i życiu na co dzień w świątyni.