O czym chcesz poczytać na blogach?

Bodo

smaczny dom

(Ina Benita).
Miłość na pierwszy już rzut oka okazuje się z tych trudniejszych i skomplikowanych. Jurek jest biedny. Ania pochodzi z wyższych sfer, a jej rodzina tonie w długach. Dlatego też jej rodzice chcą ją zeswatać z okropnym ale bogatym jegomościem.

Przyznać się muszę, że do tej pory to nie był mój ulubiony film. Gdybyście jeszcze pół roku temu zapytali mnie, który z tych wszystkich filmów lubię najbardziej, od razu bym wykrzyknęła bez wahania: Jadzia! Dlaczego więc wybrałam TEN film?

Otóż powód to główni aktorzy. Eugeniusz Bodo i Ina Benita. Dwoje świetnych aktorów z tragicznym losem.

Eugeniusz Bodo (Bogdan Eugène Junod) urodził się prawdopodobnie w Genewie w roku 1899. Jego tata był Szwajcarem. Stąd posiadał paszport szwajcarski, który podczas II wojny światowej powinien uratować życie. Niestety, w jego przypadku fakt posiadania szwajcarskiego obywatelstwa przyczynił się do jego śmierci.

Do 1939, Bodo był bożyszczem kobiet. Świetny aktor, a potem scenarzysta oraz reżyser, producent, właściciel kawiarni. Po wybuchu wojny, Bodo (pseudniom.

some like it classic

Pokolenia urodzone przed przełomem 1989 roku, „W starym kinie”.

Gość DKF-u jest również autorem wielu artykułów i książek o tematyce filmowej, a także reżyserem i scenarzystą kilku filmów fabularnych i dokumentalnych. Z uwagi na ogromny dorobek i imponującą wiedzę organizatorzy zaproponowali panu Stanisławowi, żeby sam wybrał film, który chciałby zaprezentować bocheńskim widzom. Wybór padł na „Piętro wyżej” (1937) Leona Trystana, jeden z ostatnich filmów zmarłego tragicznie w podkijowskim łagrze gwiazdora przedwojennego kina polskiego, Eugeniusza Bodo. To z tego filmu pochodzą popisowe numery Bodo, znane do dziś ”Seksapil” oraz ”Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Dzieło jest komedią muzyczną, która wykorzystuje popularny w kinie motyw cross-dressingu, czyli przebieranki (Bodo swój najsłynniejszy utwór, „Seksapil”, wykonuje w kobiecych fatałaszkach), ale żywot artysty nie był równie radosny, co tematyka jego filmów. Dlatego przed projekcją pan Janicki zaprezentuje swój dokument o aktorze, ”Requiem dla Eugeniusza Bodo” oraz wygłosi wykład wprowadzający widzów w realia polskiego.

Klub Krytyki Politycznej w Poznaniu

Użyteczne w sporach. Na czym tak odzyskany komunizm opierać miałby się dzisiaj? Jakie pojęcia wspólnoty, emancypacji pociągałby za sobą? W jaki sposób te próby dokonują się w twórczosci współczesnych filozofów takich jak Slavoj Żiżek, Alain Badiou, Antonio Negri, Jacques Ranciere? O tym wszystkim będziemy rozmawiać z naszymi gośćmi dr Piotrem Foreckim i dr Janem Sową w kolejnej odsłonie Godziny Krytycznej. Program poprowadzą Krystian Szadkowski i Mikołaj Ratajczak

Foto z londyńskiej konferencji.

 

14:14, tozyje , Varia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 czerwca 2009
Kino niezależne - zapowiedzi filmów

"Nie panikuj", reż. Bodo Kox, pokaz w środę

Puszkowanie - Onet.pl Blog


02 July 2007
Znowu w góralskich lasach (nadmorskich)

Wakacje nad polskim morzem....

Micho, bardzo oporny w mówieniu, przyswoił nowe słowa: "bada" (pada), bodo (błoto) i body (lody), mówi nawet calymi zdaniami: "Ja bodo bam", albo: "mamo bada? nie bada?".

W przyjemnie niedużej nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej budzimy sie codziennie rano z nadzieją, że nie bada.... a potem  niezależnie od tego, możemy udać sie w 2 kierunkach. Jeden to plaża (gdzie wieje), przez las (gdzie Micho bodo bam). Micho jednak nie zwraca uwagi na pogodę. Siedzi z gołym tyłkiem w morzu tak długo, aż zsinieje. Te same scenki widać co krok - dzieci w róznych odcieniach fioletu wyciagane na siłe z lodowatej wody przez rodziców.