O czym chcesz poczytać na blogach?

Przejdź do wyników poniżej

Bitwa warszawska

Blog Wilczkowski

Tych wszystkich, którzy legli w cudzoziemskim grobie,
Co mówili: "Wrócimy", nie myśląc o sobie.
I widzi jakichś jeźdźców w tumanach kurzawy,
I słyszy dźwięk mazurka i tłumu wołanie,
Dąbrowski z ziemi włoskiej wraca do Warszawy.
"Czy warto...?" Odpowiedział: "Ach! śmieszne pytanie!"


Krystyna Wilczkowska
kwiecień, 2001
PS
Powyższy tekst, jak sam tytuł wskazuje, nosi cechy bardzo osobistej i emocjonalnej wypowiedzi. Polecam jednak.

Tu nie o lata chodzi, tylko o ilość i jakość zdarzeń, które w tym czasie nastąpiły. Omówmy więc najważniejsze zdarzenia. Czerwonoarmiści padli pod Ossowem w dniu 14 sierpnia 1920r.

W pięć tygodni później nastąpiła następna bitwa tej wojny – mianowicie Bitwa Niemeńska. Tuchaczewskiemu udało się nad Niemnem zatrzymać – zdawało by się – nieokiełznany odwrót swojego wojska, odtworzyć większość dywizji, ściągnąć posiłki z Łotwy i przygotować następne uderzenie, które.

Filmy Online bez limitu - Oglądaj bez limitu

   Czas publikacji:
   niedziela, 30 października 2011 16:33

   Opcje

   • Przejdź do wpisu „1920 Bitwa Warszawska (2011) PL online za darmo”
   • Dodaj komentarz do wpisu „1920 Bitwa Warszawska (2011) PL online za darmo”

Konstytucja 3 Maja - Różności

Symbolu chrześcijaństwa i uświadamia, że nie możemy go traktować jedynie jako elementu dekoracji naszego mieszkania, miejsca pracy czy jednego z wielu elementów naszego codziennego stroju.

08:32, roj11 , Konstytucja 3 Maja
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 sierpnia 2006
Cud nad Wisłą (Bitwa Warszawska)
Dmowski.
Także w kwestii strategicznego rozmieszczenia sił poczyniono już konieczne przygotowania. Marszałek Piłsudski już w pierwszej połowie lipca planował doprowadzić do wielkiej bitwy, która rozstrzygnie na korzyść Polski losy wojny - a później przejdzie do historii jako BITWA WARSZAWSKA.
Początkowo Piłsudski zamierzał zatrzymać odwrót polskiej armii na linii rzek Narwi i Bugu. Jednak szybszy i bardziej dramatyczny odwrót polskich wojsk, wymuszał znalezienie nowej podstawy terytorialnej dla rozpoczęcia polskiej ofensywy. Według nowej koncepcji.

Nowe Pogłoski

Bądź pierwszą osobą, która doda ten do listy ulubionych.


No Responses Yet to “Kicz “Bitwy Warszawskiej”.

Polska oczami Polaka

Dziś obchodzimy i święto Wojska Polskiego, i rocznicę bitwy warszawskiej, i święto Wniebowzięcia NMP. Nie za dużo dla rządu?
Więcej »

Tagi: Bitwa Warszawska 1920 r ojczyzna myśli mojej Prezydent Bronisław Komorowski
19:51, sabatwish95 , Patriotyzm
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 sierpnia 2011

Bitwa warszawska 1920

Wredny Blog

Zburzonej po klęsce 1939 roku.

I znowu mnie dopadła ta myśl, że żyjąc w Polsce jest się stale zanurzonym w przykurzonej wojnie sprzed lat. Nazwa co drugiej ulicy wiąże się z jakimiś wojskowymi - czy to solo czy to oddziałami - lub bitwami. Wszędzie stoją pomniki martyrologii. Do tego wszystkiego ze szczególną lubością rozpamiętuje się wszystkie porażki.

W pamięci Polaka na przykład nie istnieje prawie I Wojna Światowa - była dłuższa od II i też bardzo krwawa, ale za to w jej efekcie pojawiła sie na mapie Polska. Duży sukces. Mało co się pamięta wojnę z sowietami w 1920 roku - ogromny sukces militarny, udało się powstrzymać Armię Czerwoną na prawie 20 lat w jej marszu na Zachód.

Za to do znudzenia pokazuje się zniszczenia, mordy II wojny na czele z kompletnie nieudanym powstaniem.

Moja Warszawa

SKORUPKA

Urodził się 31 lipca 1893 r. w Warszawie w starej kamienicy przy ul. Ciepłej 3.

W dzień swoich imienin 31 lipca 1920 mówił kazanie: "Nie martwcie się! Bóg ... ześle nam człowieka takiego jak Kordecki, jak Joanna d'Arc. Człowiek ten stanie na czele armii, doda odwagi i nastąpi zwycięstwo. Bliskim jest ten dzieci. Nie minie 15 sierpnia,.

Z Gielniowa. Huk armat spod Radzymina mieszał się z modlitwą. "Święty Boże, Święty mocny, Święty a nieśmiertelny... Od powietrza, głodu, ognia i wojny! Zachowaj nas, Panie!" Nie sposób tu wspominać wszystkich wydarzeń z bitwy o Warszawę. Odsyłam do większych opracowań, ale to był naprawdę "Cud nad Wisłą". Co musiał przeżyć tej nocy z 14 na 15 sierpnia ksiądz Skorupka? Tak kochał warszawską młodzież. Teraz prowadził ją na śmierć! Wielu.
Syreny usłyszał młody parobek, syn rybaka i z pomocą przyjaciół w nocy uwolnił ją.
Syrena z wdzięczności za to, że mieszkańcy stanęli w jej obronie obiecała im, że w razie potrzeby oni też mogą liczyć na jej pomoc. I dlatego warszawska syrena jest uzbrojona - ma miecz i tarczę dla obrony naszego miasta.
miasto stołeczne Warszawa

.