O czym chcesz poczytać na blogach?

Białaczka

bag_lady

Niemałe pieniądze. Nie będę tego komentować, ale lepiej zrobiliby inwestując te sumy w warzywka i owoce, króre ciągle u nas są smaczne i zdrowe - choć może trzeba trochę poszukać, by znaleźć naprawdę smaczne pomidorki, czy jabłuszka.

Ostatnio zrobiło się głośno o białaczce, za sprawą pewnego muzyka. Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że każdego roku diagnozuje się tę chorobę u 10 tysięcy ludzi w Polsce! Nie zawsze przeszczepy rozwiązują sprawę, chemioterapia tylko podtrzymuje życie na tyle, na ile organizm ją wytrzyma. U mnie padł przewód pokarmowy, co dalej? Czasem jestem pesymistką, pocieszające jest to, że białaczka, poza niektórymi zabiegami, nie boli... Nawiasem, ciągle półpasiec daje o sobie znać, oko ślepnie... echhhh...
Oczywiście staram się a nawet muszę pracować. Paradoksalnie sytuacja materialna, zła sama w sobie, pomaga mi nie mysleć o najgorszym. Zaabsorbowanie obroną i tak nędzarnego statusu materialnego, odpędza inne myśli, pomaga, daje kopa do walki. Śmieszne, prawda?

 

Szczegóły wpisu

Komentarze:
(17) Pokaż komentarze do wpisu.

Blog Martinita99

Krwinki, odpowiedzialne za obronę przed infekcjami, i płytki krwi, które umożliwiają jej krzepnięcie. W organizmie osoby chorej na białaczkę dochodzi do nie kontrolowanego namnażania się w szpiku kostnym patologicznie zmienionych niedojrzałych komórek. Zachowują się one podobnie jak chwasty w ogrodzie: nie pozwalają się rozwijać zdrowym krwinkom. W końcu szpik kostny jest przepełniony i te nieprawidłowe komórki, zwane blastami, dostają się do obiegu krwi, a wraz z nią - do różnych narządów: wątroby, śledziony, węzłów chłonnych, płynu mózgowo-rdzeniowego, nerek, gonad.

Są różne rodzaje białaczki. U dzieci najczęściej zdarza się ostra białaczka limfoblastyczna. Rzadsze odmiany to ostra białaczka szpikowa i przewlekła białaczka szpikowa.


Dlaczego?
Wbrew popularnej opinii choroba ta wcale nie jest dziś bardziej powszechna niż kilkadziesiąt lat temu. Niezwykle trudno jest określić, co tak naprawdę ją wywołuje. Stwierdzono, że u dzieci czynniki genetyczne odgrywają istotniejszą rolę niż u dorosłych. Wiadomo jednak, że nowotwór krwi u kolejnego dziecka w rodzinie zdarza się niezwykle rzadko, zaś wyniki prowadzonych niedawno badań pokazują, że dzieci osób, które przeszły białaczkę, nie.

Like Toy Soliders

Jego bladych policzkach. Czekał chwilę aż ktoś mu otworzy. Tom stanął zaspany w drzwiach i spojrzał na niego z pod byka. Był trochę zły, że go obudził tak późno, ale po chwili doszedł do siebie. Obecność Billa w jego domu, o tej porze nie symbolizowała niczego dobrego…Tom wpuścił go do mieszkania bez słowa i od razu wstawił wodę na kawę.
-No i co się stało?- zapytał po chwili i postawił kawę przed nosem brata.- Mów.
-Byłem u lekarza.- oznajmił i dotknął zimną ręką gorącego kubka z kawą.
-I co? Przeżyje prawda? Będzie dobrze? Bill…prawda?
-Nie.- przerwał mu załamanym tonem.- Umrze.- dodał, a po jego policzkach spłynęła kolejna porcja łez.- Tom to…jest białaczka. Białaczka to nowotwór krwi.
Dredziażowi zadrżały ręce w których trzymał kubek, a gorąca ciecz momentalnie pociekła po jego dłoniach. Poczuł okropne gorąco i syknął z bólu, ale szczerze mówiąc nie przejął się tym aż tak bardzo. Ważniejsze było to co teraz usłyszał od brata…coś co spowodowało u niego gwałtowny wstrząs…Ona umrze…to białaczka. Po chwili jego słone łzy łagodziły lekko sparzoną rękę.
I co oni teraz wszyscy mogą zrobić? Mają zwyczajnie czekać na ten dzień, w którym ich świat runie w gruzach i udawać, że nic się nie stało? Nie. To nie było najlepsze rozwiązanie. Musieli żyć chwilami, które mogli z nią spędzić bo w ich głowach.

pomocdlaagatki.blog

 - taki już los.....

i znalazłam tę oto rozmowę, która w prosty sposób odpowiada na szereg ważnych pytań :
Na białaczkę nie ma siły - rozmowa z dr. Leszkiem Kaucem

W kraju wykonuje się bardzo mało transplantacji. Można je liczyć w setkach. A powinno być ich ogółem trzy, cztery tysiące - mówi dr hab. Leszek Kauc, mikrobiolog, założyciel Fundacji Przeciw Leukemii.


Panie doktorze, dlaczego ludzie chorują na białaczkę?

- Większość przyczyn jest nieznana. Białaczka to rak krwi. Generalnie jest to niekontrolowane namnażanie się komórek wchodzących w skład krwi. Poznaliśmy tylko nieliczne przyczyny. Są nimi wirusy i rearanżacje chromosomalne (wymiana fragmentów chromosomów, która powoduje powstawanie nowych lub zanik produktów przeszkadzających, ale niezbędnych do życia organizmu). Mówiąc ogólnie, białaczka wywołana jest mutacją kwasów nukleinowych.

Czy jest to aż tak niebezpieczna choroba, jak się o niej mówi?

- Jak każdy rak. Ale szczęśliwie wyleczalność białaczki jest najwyższa spośród wszystkich chorób nowotworowych. Rocznie zapada na nią 10 tys. osób. Wyleczalność wszystkimi.

Soulmen.. i jego oczy otwrte na dusze..

No! Zawsze istnieje możliwość przeprowadzenie się ;p
ale to po bliższym poznaniu. 
Nie ma hop siup.
I nie ma po co się spieszyć, nikt nie umiera. Ja bynajmniej nie mam zamiaru ;p

Tagi: praca, love, łódź, katowice, moda, zara, merchandising
skomentuj (2)

2010-07-10 10:14:01
biali ludzie.
Środa godzina 20. rozmowa z siostrą na skype.
"rodzice pojechali z młodym do szpitala, /sie rozkleja/
ma podejrzenie białaczki."

"Marzena ale podejrzenie, to nie koniecznie to."

"2 wyniki wykazały że to białaczka, teraz pojechali zrobić 3."

Panika. Jakby ktoś walnął mnie porządnie w ryja.
Dlaczego, on?
Przecież ma dopiero 11 lat.

Telefon do Młodego do PL. i jego beztroska i radość w głosie. Ryczeć mi się chcę.

Godzina 23:43.
Rozmowa z mamą na skypie. stwierdzono białaczkę jutro pobierają mu szpik kostny.

A od poniedziałku zaczyna chemioterapie.
shit!
ale dobrej myśli trzeba być. w końcu z białaczki da się wyleczyć.

Tagi: choroba, uczucia, białaczka, bastiano
skomentuj (9)