O czym chcesz poczytać na blogach?

Betula

Blog naszelasy

Dla przetwórstwa domowego,
jak i przemysłowego
 
Komentarzy: 0 czwartek, 14 październik 2010, 14:42
Brzoza
(Betula L.) 

Rodzaj drzew i krzewów należący
do rodziny brzozowatych.
Obejmuje około 35-60 gatunków –
różnica w ocenie liczby gatunków
jest m.in. wynikiem łatwego tworzenia mieszańców
międzygatunkowych o trudnym do ustalenia statusie taksonomicznym.
Gatunkiem typowym jest Betula alba L.[2]
.

Oczy: Wrota Duszy

Pęd. takie krzewy rosną przy domach w Zakopanem.

ukłucie w sercu. przed oczami obraz rzeźbionych w drewnie balkonów szarotek i dach kościoła na pióro i wpust. jedyny w świecie taki zapach, jedyna taka mgła, jedyny taki górski deszcz, żółte fiołki w lesie i białe czerwone wierchy...

- ile jeszcze czasu? no. to zdążycie. już powoli wracamy.
chłopakom przy stawie przypomina się, że tego roku nie topili jeszcze Marzanny. ale na tych rozważaniach się kończy, chociaż pomysłów zrodziło się natychmiast tysiąc.

- tutaj forsycje,a tu, proszę się zatrzymać, Betula x oycoviensis, czyli brzoza ojcowska, więcej opowiem wam jak będziemy omawiać.

rezerwat brzozy ojcowskiej, jakieś 12 km na północ od krakowa. od białego prądnika. brzozy skupione jakby chroniły się przed otoczeniem. nie ma znaków, nieświadomy turysta, który w te rejony, jeśli nie jest maniakiem, z pewnością musiał zabłądzić, ominie je, minie z lewej i pójdzie w dół przez nieustające błota i nieprzyjemne skarpy aż do granic parku. tego parku. po dwóch latach w tym roku. za trzy tygodnie...

- i buk, zaraz pójdziemy do grabu, ale proszę spojrzeć, buk ma popielatą korę,.

Albus Severus Potter - Onet.pl Blog

Śmiali. Nagle Malfoy zdał sobie sprawę, że na zdjęciu nie ma Ala. Powtórzył to odkrycie na głos.

- Oczywiście, że nie ma. Ktoś musiał robić to zdjęcie - oznajmił Lupin - za to jest tutaj - podał Malfoyowi ramkę, króra stała na regale. Na tym zdjęciu było jeszcze więcej osób i jeszcze więcej zamieszania.

- Było robione jakieś pięć lat temu - wyjaśnił Ted.

Również na tym zdjęciu wszyscy byli roześmiani. Trzynastoletni James i Fred trzymali dumnie miotły. Hugo, Lily i Roxy patrzyli na nich z podziwem. Za nimi stali wszyscy pozostali Weasley'owie, a także Locarn, Lysander, Betula i Pinia. Dwie ostatnie dziewczynki były córkami Nevilla i Hanny Longbottomów, którzy również znaleźli się na fotografii. Score zauważył jeszcze kilkoro dzieci i dorosłych, których nie potrafił rozpoznać. Nadal nie widział Ala. Dopiero po chwili poszukiwań zauważył kolegę między Harrym a Ginny. Jedenastoletni Al spoglądał lękliwie, lecz z podziwem na Jamesa. Al jako jedyny się nie uśmiechał. Był chyba najbardziej nieśmiałą istotą na fotografii. Wtulił się w szaty rodziców, jakby tylko tam było bezpiecznie. Jakaś dłoń  wyłoniła się nagle nad nim chcąc go poklepać.

Wycinka Drzew

25 mar

Drzewa występujące w Polsce

Rodzaje drzew występujące w Polsce naturalnie na których wycinkę trzeba uzyskać zezwolenie. Nie są to oczywiście wszystkie drzewa jakie wymagają pozwolenia na wycinkę lecz jedynie podstawowe jednostki taksonomiczne.

liściaste: Dąb (Quercus),  Buk (Fagus),  Brzoza (Betula),  Czeremcha (Padus),   Jarząb (Sorbus),  Jesion (Fraxinus) , Olsza (Alnus),  Głóg (Crataegus),  Grab (Carpinus),  Topola (Populus),  Klon (Acer),  Lipa (Tilia),  Wierzba (Salix),  Wiąz (Ulmus),

iglaste: Sosna (Pinus),  Świerk (Picea),  Jodła (Abies), Modrzew (Larix), Cis (Taxus).

zir

drzew i krzewów należący do rodziny brzozowatych. Obejmuje około 35-60 gatunków - różnica w ocenie ilości gatunków jest m. in. wynikiem łatwego tworzenia mieszańców międzygatunkowych o trudnym do ustalenia statusie taksonomicznym. Występuje w stanie dzikim w strefach umiarkowanej, borealnej i arktycznej Europy, Azji i Ameryce Północnej. Centrum różnorodności gatunkowej i prawdopodobne miejsce powstania rodzaju znajduje się w północnej Eurazji. W Polsce najpospolitszym gatunkiem jest brzoza brodawkowata (Betula pendula Ehrh.) Występująca w lasach zarówno na niżu jak i w górach.