O czym chcesz poczytać na blogach?

Beksiński

MALARSTWO POLSKIE Surrealizm

Beksinski

Zdzisław Beksiński (24 February 1929 – 21 February 2005) was a renowned Polish painter, photographer, and sculptor who is best known as a fantasy artist. Beksiński executed his paintings and drawings either in what he called a ‘Baroque’ or a ‘Gothic’ manner. The first style is dominated by representation, with the best-known examples coming from his ‘fantastic realism’ period when he painted disturbing images of a surrealistic, post-apocalyptic environment. The second style is more abstract, being dominated by form, and is typified by Beksiński’s later paintings. Beksiński was murdered in 2005.
Although Beksiński’s art was often grim, he himself was known to be a pleasant person who took enjoyment from conversation and had a keen sense of humor. He was exceptionally modest and somewhat shy, avoiding public events such as the openings of his own exhibitions. He credited music as his main source of inspiration. He claimed not to be much influenced by literature, cinema or the work of other artists, and almost never visited museums or exhibitions.


Wikipedia PLZdzisław Beksiński

Zdzisław Beksiński

Zdzisław Beksiński

sugar won't work. it's been tried.
to było wiadome od zawsze zapisane

w gwiazdach w łódce dłoni to było pewneod pierwszego krzyku który nie rozbiegł się

po szpitalnej sali lecz skupił w martwy punktsama o tym mówiła połykając na raz garść

drobnych pudrowych cukierków już wtedytrzeba było się domyślać płakać było trzeba

gdy wstrzymywała oddech kłuła uszy agrafkąbibliom wierszom horoskopom i matce

to było wiadome od zawsze zapisane

zaraz potem przez zupełny przypadek obejrzałam dziennik zapowiedzianej śmierci o tomaszu beksińskim. w czasie filmu leciała piosenka, przy której wcześniej pisałam. zaczęłam myśleć o piotrze. wchodzę na poemę, a tam jego tekst. też o umieraniu.włoski jeżą mi się na karku.

Dziennik zapowiedzianej śmierci

tomasz beksiński: ten tragizm wampira, powiedzmy, jest mi bliski. czyli ta niemożność przeżycia jakichś większych, ważniejszych uczuć, bo one są po prostu nie dla mnie jakgdyby, prawda.tomasz beksiński: a ja oczywiście, jak to zwykle, doprowadziłem plan do końca.tomasz beksiński: najszczęśliwszym człowiekiem na świecie.

scriptwalker

Muszla

 

Pęknięcie zaczyna się gdzieś powyżej lewego ucha, w okolicach skroni. Ryski rozpełzają pajęczynką po czaszce, usiłuję ją rozgnieść kantem dłoni, lecz nie mogę dosięgnąć, próbuję jeszcze raz, i jeszcze - czworonóg pozbawiony rąk, karykaturalnie fingujący ich płynne ruchy, odganianie owada, któremu sadystyczne, aniewinne dziecko wyrwało skrzydełka, a może to mi je wyrwano, przewracam się na brzuch, z pleców sączy się coś lepkiego, choć może to tylko księżyc w nowiu wyżyna się spomiędzy mych ud? Nie wiem, nic nie widzę, nie słyszę, ogłuszona szumem muszli, w jej środku, jak w trumnie, wmawiano mi, że to morze, ale ja nigdy go tam nie słyszałam, morze przecież koi, a ten nie-dźwięk zawsze mnie przerażał, był odrażająco obcy, jak zewłok, który stał się już tylko czymś...
...Cii… ciii…

 

 

 

H. Newton/ Z. Beksiński

powidok |

  Komentarze

  Sir G on poranne obrazy na niebie …
  powidok on Wycinanka 13
  anna on Wycinanka 13
  powidok on Przemyskie zakamarki (1)
  powidok on Przemyskie zakamarki (2)

Beksiński z bliska

Obrazy Zdzisława Beksińskiego z Muzeum Historycznego w Sanoku.

sztuka-dla-ludzi blog

Gatunku. ARTE POLO jest z natury fabularne i figuratywne, co przekonuje widza, iż autor musiał się poważnie napracować nad swoim dziełem: wymyślić temat, a potem jeszcze namalować wszystko "jak żywe". To wszystko jest oczywiście fikcją gdyż po pierwsze twórcy ARTE POLO malują w kółko to samo, nie muszą więc nic wymyślać, a po drugie tak naprawdę unikają poprawnego anatomicznie rysunku i zastępują go własną, obrzydliwą, karykaturalną manierą, co również, rzecz jasna, nie kosztuje ich wiele fatygi. ARTE POLO jest programowo brzydkie, po to aby zaspokoić potrzeby złego gustu polskiej publiczności. Do największych rekinów ARTE POLO należą tacy potentaci jak wspomniany już Jerzy Duda-Gracz, czy Zdzisław Beksiński, których działalność w zasadzie nie daje się opisywać terminem sztuka. Duda-Gracz maluje karykaturalne obrazy w burych kolorach przypominające kiepskiej jakości ilustracje do bajek. Bohaterami tych obrazów są według autora typy prowincjonalno-gminne, ale tak naprawdę trudno zrozumieć, co te przykre dla oka wizje mają wspólnego z naszą rzeczywistością i dlaczego tak bardzo bawią polską publiczność. O tym jak bardzo bawią, świadczą rekordowe ceny obrazów Dudy Gracza osiągnięte na aukcjach w 1996 roku: 45 tys. zł za dużą, olejną "Fantazję tatrzańską", 27 tys. zł za "Spacerek". Duda-Gracz lubi się powoływać na polskość (arte-polskość?) swoich obrazów, a nowobogacka publika najwyraźniej.

torla - kamienna wioska

Vysokých Tatier” w słowackiej Wiki nie ma. Słyszałem, że powstał drugi Symboliczny Cmentarz w Zachodnich Tatrach Słowackich, w Dolinie Żarskiej, ale na nim nie byłem.
Chciałbym wszystkim podziękować za uwagę i za wpisy, informując jednakowoż, że to jest blog poświęcony szeroko rozumianej kulturze i nigdy nie będę  komentował Waszych wpisów. Każdy ma prawo mieć swoje zdanie na konkretny temat.

Komentarzy: 11 Zdzisław Beksiński 10 lut 07 I znów muszę podziękować Grzesiowi za inspirację (jak pisałem - permanentną). Pisał w swoim blogu o Tomku Beksińskim, a ja skojarzyłem natychmiast to z postacią Zdzisława Beksińskiego.
Nie przepadam za malarstwem nowoczesnym, wielokrotnie się z niego wyśmiewam, są jednak artyści, którzy trafiają do mnie z niespodziewaną dla mnie siłą. Tak bardzo od wielu lat lubię malarstwo, fotografie i przeróbki komputerowe Mistrza Zdzisława.
Zastanawiające jest.