O czym chcesz poczytać na blogach?

Bazylika

Prawosławny Partyzant

Którego należą wyznawcy obrządków syryjskiego, armeńskiego, rosyjskiego, greckiego, a także koptyjskiego. Wewnątrz Bazyliki Świętego Grobu reprezentowanych jest siedem wspólnot chrześcijańskich. Data Wielkanocy w kościele prawosławnym ustalana jest zgodnie z kalendarzem juliańskim, a nie według kalendarza gregoriańskiego obowiązującego w zachodniej Europie. Oznacza to, że Wielkanoc przypada zwykle w innym dniu niż w kościele protestanckim i katolickim.

Odkąd cesarz Konstantyn Wielki wybudował w sercu Jerozolimy “budowlę godną Boga”, czyli Bazylikę Grobu Świętego, w połowie IV w., wiele razy kościół ten był niszczony. W czasach wypraw krzyżowych Bazylika uzyskała obecny kształt. Wokół Grobu Jezusa wzniesiono małą kaplicę z dwoma pomieszczeniami, jednym – w którym znajduje się kamień i do którego może wejść najwyżej 5 osób. Kaplica ta znajduje się w centrum cudownych wydarzeń. Uczestnictwo w obrzędach tego dnia w pełni uzasadnia użycie terminu “wydarzenie”, gdyż w żadnym innym dniu w roku kościół ten nie jest tak oblężony jak w prawosławną Wielką Sobotę. Jeśli chcemy dostać się do środka Kaplicy trzeba liczyć się z nawet sześciogodzinnym oczekiwaniem w kolejce. Każdego roku setki ludzi nie może dostać się do środka z powodu tłoku. Pielgrzymi przybywają z całego świata,.

MY FAVOURITE BUILDINGS - bloog.pl

Pod kierownictwem Julesa Hardouin-Mansarta.

Największa piramida.
Największą piramidą, a zarazem największym pomnikiem, jaki kiedykolwiek wybudowano, jest piramida Quetzalcóatla w Cholula de Rivadabia, 101 km na płd. - wsch. Od miasta Meksyk. Ma wysokość 54 m, a podstawa zajmuje powierzchnię prawie 18,2 ha. Jej całkowita pojemność została oszacowana na 3,3 mln m³ Piramida Cheopsa posiada pojemność 2,4 mln m³.

Największy kościół.
Największym kościołem na świecie jest bazylika Notre Dame de la Paix (Madonny Pokoju) w Yamoussoukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), ukończona w 1989 r. kosztem 100 mln funtów. Jej pow. Wynosi 30000 m³ i znajduje się w niej 7000 miejsc siedzących. Łącznie z wieńczącym ją złotym krzyżem posiada wys. 158 m. Eliptyczna Bazylika św. Piusa X w Lourdes we Francji, ukończona w 1957 r. za 2 mln ówczesnych funtów, może pomieścić 20000 ludzi pod swymi łukami gigantycznej rozpiętości. Jej dł. Wynosi 200 m.

Most położony najwyżej nad wodą.
Most, w którym jezdnia znajduje się w największej odległości od lustra.

Miziaforum's Blog

Przybite do krzyża.
Ponad trzydzieści kościołów, w różnych
miejscowościach twierdzi, że posiada co najmniej
jeden „oryginalny” gwóźdź. Po jednym mają:
kościół na Lateranie, św. Krzyża w Rzymie,
św. Marka w Wenecji i katedra w Mediolanie. W
Krakowie, w Kaplicy Zygmuntowskiej jest jeden
cały gwóźdź, a po połówce mają: kaplica
św. Kosmy i Damiana oraz kościół Świętej
Trójcy.

Jeszcze do niedawna sporym wzięciem cieszył się
kult świętego napletka. Posiadaniem tego
„autentycznego” chwaliło się aż trzynaście
świątyń, m.in. Santiago de Compostela w
Hiszpanii i bazylika św. Jana na Lateranie w Rzymie.

W całej Europie bardzo rozpowszechnione są
kryształowe fiolki z mlekiem, którym Matka Boska
karmiła małego Jezuska. Ich posiadaniem szczyci
się wiele miast we Włoszech, Francji i
Hiszpanii. Kosmyk włosów Dziewicy Maryi znajduje
się w katedrze w Reims we Francji oraz w bazylice
św. Marka w Wenecji. Święta tunika, czyli
fragment szaty, którą miała nosić Matka Boska
podczas narodzin Jezusa, obecnie przechowywana
jest w katedrze w Chartres, we Francji oraz na
Lateranie. Pieluszka, w którą po narodzeniu
został zawinięty Jezus, znajduje się w
kościele.

petrus blog

Jackowski: ŻYCIE SZTUKĄ SAKRALNĄ PISANE - reportaż
Proponuję lekturę reportażu opowiadającego o niezwykłym człowieku – stalowowolskim artyście plastyku Władysławie Szpunarze, projektancie wystroju kościelnych wnętrz. Zachęcam gorąco do przeczytania!!!
Życie sztuką sakralną pisane

CZŁOWIEK i DZIEŁO


Żyją wśród nas ludzie obdarzeni przez Boga wyjątkowymi talentami. Jedną z takich osób jest stalowowolski artysta plastyk Władysław Szpunar – projektant wystroju kościelnych wnętrz. Jak wyglądałaby dziś bazylika Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli bez jego pomysłowości? Trudno sobie wyobrazić.


Władysław Szpunar w swojej pracowni


W stronę sacrum


Władysław Szpunar pochodzi z Wysokiej koło Łańcuta, gdzie spędzał dzieciństwo. Odkrywszy w sobie artystyczną pasję, rozwijał talent w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. – Ta szkoła wytyczyła moją przyszłą drogę – wspomina. Dalszym etapem jego edukacji były studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Skąd wzięło się u niego zainteresowanie sztuką sakralną?

sky-above-warsaw blog

W opustoszałej o 7 rano w piątek Jerozolimie, poszedłem „zgubić się” gdzieś w uliczkach Starego Miasta. Cisza poranna, która zwiastuje tu największy gwar, harmider i tłok, jaki można sobie wyobrazić. Szedłem schodkami w dół, skręciłem w uliczkę z mięsem, po środku płynął śmierdzący rynsztok. Sklepikarze wypakowywali rano towar. Równo poukładane móżdżki, wymyte flaki, sztuki mięsa, jakie tylko zechcesz. Idąc dalej, mięso powoli ustępuje miejsca dewocjonaliom. O nich – będzie osobna opowieść. Wchodzę na jakiś dziedziniec. Niepozorny przy ogromie innych budowli. Jednak jestem dokładnie w miejscu, dokąd prowadziła mnie droga z Polski. Bazylika Grobu Pańskiego. Przy wejściu miejsce, gdzie obmywano Ciało Chrystusa. Ludzie klęczący, modlący się, spijający wodę z marmurowego kamienia . . .Wielu z nich w zapomnieniu tego świata leży przy startym marmurze, prosząc, dziękując . . .

. . .jest 17:10 , biją dzwony Bazyliki Grobu Pańskiego. . .

. . . Na początku nie udaje mi się wczesnym rankiem wejść, a raczej wczołgać na kolanach do Grobu. Mnich Pantelejmon – strażnik Grobu Pańskiego kategorycznie oznajmia: godzinna przerwa na sprzątanie! Nie ulega prośbom staruszek, ja jeszcze mam czas żeby tu przyjść, więc kolejka karnie rozpierzcha się w okamgnieniu. Potem,.

Skarby Europy - Onet.pl Blog

Od XV do XX w.

 

 

Daria do komentarzy! Zgłoście si (19:06)
Czekam na więcej...

05 January 2009
Bazylika św. Piotra

  

 

 

Monumentalna Bazylika św. Piotra wzniesiona w latach 1506 - 1626 na placu św. Piotra, to najważniejsza świątynia katolicka na świecie.

Jak chce tradycja, stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża, którego grób jest usytuowany pod głównym ołtarzem ( w podziemiach kościoła znajdują się także groby wielu jego następców, w tym Jana Pawła II ). Pierwsza bazylika została zbudowana w tym miejscu przez Konstantyna Wielkiego ok. 324 r. Na początku XVI w., gdy stary kościół zaczął grozić zawaleniem, papież Juliusz II podjął decyzję o jwgo zburzeniu i wzniesieniu nowej świątyni. Zadanie pomierzył Donatowi Bramantemu, który.

S ' A g a p o - tytułowa - bloog.pl

19.50 - EleniW czasie koncertu ok. godz. 20.00-20.15 "Światełko do nieba" połączone z pokazem sztucznych ogni 20.30 - TSA 21...

Trackback: http://bloog.pl/id,328610080,trackback

komentarze (0) | dodaj komentarz

Galerie - Kategoria: Eleni w Bazylice zdj. p. H. Mazurek

środa,

             023 692 02 82      end_of_the_skype_highlighting. Msze św. Niedziela i święta: ... Start » Eleni w Bazylice zdj. p. H. Mazurek ...
www.bazylika.pultusk.pl/index.php?view=category&catid...