O czym chcesz poczytać na blogach?

Bauman

Lustracja i weryfikacja naukowców PRL

Instruktora w zarządzie polityczno-wychowawczym KBW. W wieku dziewiętnastu lat podpisał zobowiązanie do współpracy jako agent-informator Informacji Wojskowej o pseudonimie “Semjon”. Część zachowanych raportów określa “Semjona” jako bezwartościowe i niechętne do współpracy źródło informacji, z kolei według innych był dobrze wyszkolonym i cennym analitykiem[4].

————

Biletyn IPN N R 6 ( 6 5 ) c z e r w i e c 2 0 0 6

Piotr Gontarczyk – Towarzysz „Semjon”.

Nieznany życiorys Zygmunta Baumana ……………………………….. 74

„Zygmunt Bauman, urodzony w 1925 r. w Poznaniu, socjolog; do 1968 r. na Uniwersytecie Warszawskim, usunięty z powodów politycznych” – można wyczytać na temat znanego filozofa w Nowej encyklopedii powszechnej PWN.

Archiwa Instytutu Pamięci Narodowej zawierają interesujące dokumenty dotyczące działalności Zygmunta Baumana w tym okresie. Pozwalają one uzupełnić i skorygować dane podawane w biogramach znanego filozofa. Wynika z nich, że w latach 1945–1953 Bauman był oficerem Korpusu Bezpieczeństwa.

Zaczytana… | Nieśmiałe wyznania czytelniczki.

jeżeli chcecie robić rzeczy wielkie, których samemu robić nie sposób, pamiętajcie, że nikt nigdy nie zdejmie z was odpowiedzialności za nieprzewidywalny wynik zbiorowego działania.”

Autorka nie zaprzecza, nie wybiela faktów, nie wypiera się. Traktuje – tak siebie jak i innych – uczciwie i otwarcie, z tym że dla innych ma w zanadrzu wiele wyrozumiałości i delikatności, a dla siebie pozostawia gorzką pigułkę prawdy i odpowiedzialności. Zupełnie jest w tej przyzwoitości niedzisiejsza i niemedialna.

Wspomnienia Janiny Bauman to również lekko nostalgiczna opowieść o młodości, miłości, rodzinie i pracy w realiach PRL. Świadectwo życia w powojennej Polsce, organizowania się od podstaw, odbudowy kraju kosztem kolejnych poświęceń ze strony ludności stanowi dokument o wielkiej wartości poznawczej. Wieloletnie zatrudnienie autorki w strukturach państwowego przemysłu filmowego, z cenzurowaniem scenariuszy włącznie (sumienna, nie pomija milczeniem swojego udziału w długiej drodze na ekrany „Człowieka z marmuru” Wajdy, choć wtedy był to zaledwie projekt „Sprawy Szymka Bielasa” według scenariusza Aleksandra.

Odblogowanie / unblogging

« Three times infinity
Interview with Zygmunt Bauman »

Wywiad z Zygmuntem Baumanem

[pl]

Włoska gazeta ResetDoc opublikowała doskonały wywiad z Zygmuntem Baumanem, który porusza m.in. nieaktualność tradycyjnie rozumianych podziałów na lewicę i prawicę. Bauman ilustruje swoje spostrzeżenia również w oparciu o przykłady z polskiej polityki. Wskazuje on na przykład na słabość środowisk lewicowych, która ma swoje źródło w brak rdzenia (spoiwa) ideologicznego, które zostało zastąpione przez wspólną niechęć do prawicy. Bauman dość ostro krytykuje ową “tęczową koalicją”. Krytyka Baumana jest szczególnie cenna przez to, że pochodzi od intelektualisty deklarującego się zdecydowanie po lewej stronie.
Warto przeczytać.

Judaica.fotografie 5771 Bajit Chadasz 2010 'Er iz a mensch'

Tytułem, wydanej przez VEDA Agencję Wydawniczą 2010

  • Przeciw antysemityzmowi 1936-2009, red. Adam Michnik, (tom 1-3) – prezentacja książki wydanej przez UNIVERSITAS 2010
  • Przyszłość przeszłości – Historia wojenna dwóch rodzin, polskiej i niemieckiej – spotkanie z Uwe i Gabrielą von SELTMANN
  • Recital fortepianowy – w wykonaniu Piotra Kosińskiego, laureata I nagrody konkursu I.J. Paderewskiego w Los Angeles
  • RECITAL FORTEPIANOWY w wykonaniu Daniele PETRALIA (Włochy)
  • RECITAL FORTEPIANOWY w wykonaniu Diny UGORSKIEJ (Rosja, Niemcy)
  • Relacje polsko-żydowskie czasu wojny w pisarstwie Janiny Bauman – spotkanie z Prof. Zygmuntem Baumanem