O czym chcesz poczytać na blogach?

Barok

Historia muzyki dla uczniów szkół muzycznych

Program, z którego możesz korzystać online. Znajdziesz tam nie tylko słówka, ale i filmiki, bardzo wiele ćwiczeń i .... piosenki z tekstem angielskim i tłumaczeniem. Warto zaglądać tam codziennie.

Improve Your English!!!

Tagi: angielski
01:39, hildegarda13 , Linki
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 września 2010
Giuseppe Verdi
Notatka o operach Verdiego
Więcej »

Tagi: kompozytorzy opera romantyzm
13:29, hildegarda13 , Notatka
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 czerwca 2010
Muzyka polska w baroku
Chociaż w Polsce były wojny, XVII wiek był czasem, w.

quin of ancient egypt

Wód nieprzebranych wielką hojność mają
Biały dzień a noc ciemna swoje czasy znają”

Poeta podkreśla tym samym, że kosmos i każda z rzeczy ma wyznaczoną sobie miarę i cel. Inaczej świat przedstawia poezja barokowa. W sonecie I Mikołaj Sęp-Szarzyński ukazując świat eksponuje szaleńczy ruch nieba:
„ jak gwałtem obrotne obłoki i tytan prędki lotne czasy Pędzą”. W tym określeniu poeta zwraca uwagę przede wszystkim na przemijalnie świata, który nie jest już tak przyjazny człowiekowi jak to ukazywał w hymnie Jan Kochanowski. Świat dla człowieka baroku jest niezrozumiałym chaosem, poddanym gwałtownemu pędowi, destrukcyjnym przemianom. Łudzi pozornym pięknem które szybko przemija, nie ma w nim ducha, jest tylko nietrwała i zwodnicza materia. Inna jest również pozycja człowieka w tym świecie. W koncepcji twórców renesansu człowiek żyje pełnią życia, przekształca naturę, jest dopełnieniem dzieła Boskiego stworzenia. Tak przedstawia człowieka Mikołaj Rej w żywocie człowieka poczciwego, , wymienia on te elementy natury które są przedmiotem ingerencji człowieka, służą mu przyczyniając się do jego korzyści. Gianozzo Manetki w.

Pierwszy portal blogowy - Onet.pl Blog


12 stycznia 2012
Literatura piękna
Dzisiaj w dobie gier komputerowych i internetu-globalnej sieci zanika czytanie literatury pięknej. Czy ten stan rzeczy dało by się jakoś zmienić skoro w społeczeństwie rządzą portale społecznościowe typu nk.pl i Facebook.com? Chyba, że literatura piękna przeniesie się do internetu, bo jakby nie było uczniowie szkół potrzebują tego typu materiałów do szkoły. LITERATURA PIĘKNA SZCZEGÓLNIE INTENSYWNIE ROZWIJAŁA SIĘ W W ODRODZENIU.
ceret (19:05)
0 komentarzy
Barok
Barok to nazwa okresu, który wywarł chyba największy wpływ na epoki, które były po nim. Mimo, że barok w epokach po nim nie uznawano w ogóle nazywając ten okres cofnięciem, zacofaniem,.

mulatto - Onet.pl Blog

Poszczególne części cyklu wprowadzały słuchacza w stan skupienia i zadumy.Istotny zabieg służący nastrojowi żałoby został osiągnięty przez niskie rejestry głosów, ciemny koloryt brzmieniowy i kontemplacyjny charakter.
Ostatnią pozycją w repertuarze niedzielnego wieczoru był wieloodcinkowy koncert kościelny, napisany przez Gorczyckiego około 1700 roku - Litaniae de Providentia Divina. Melodyjne frazy litanijnej modlitwy oddane zostały z dużym wyczuciem i subtelnością.
Koncert zakończył się długimi brawami. Zarówno ciekawy repertuar, jak i renoma wykonawców przyciągnął do kościoła św. Krzyża liczną publiczność, która uraczona została muzyką wysokiej próby w dobrym wykonaniu.
W ramach projektu Verba et Voces przewidziany został jeszcze jeden koncert prezentujący muzykę polskiego baroku, który odbył się 26. czerwca.

Sanepid Literacki

Pornograf, jakim niewątpliwie był Hieronim Morsztyn, był zdolny do poezji metafizycznej? Ależ oczywiście! Cóż szkodziło popełnić odrażającą fraszkę i jednocześnie być autorem dzieła tak genialnego i niedocenianego jak Światowa Rozkosz?

Osiadłszy w literaturze staropolskiej, zupełnie zaniechałam czytania książek współczesnych... Może to i wina potwornego egzaminu z dr. N., którego darzę szczerą nienawiścią. Współczesność wydała mi się nagle taka miałka. Może pozbędę się tego wstrętu do literatury napisanej w wieku XX. Może.

Póki co, tkwię po uszy w baroku. I otaczam się perłami.

14:39, anemeon
Link Komentarze (1) »
wtorek, 13 lipca 2010
Irydion

Jako całkiem mała dziewczynka zobaczyłam kiedyś na jakimś obrazku Zygmunta Krasińskiego. Strasznie mi się spodobał! Nie weidziałam, kto to jest, co robił w życiu, ale on sam tak na mnie.

A-licta blog

I wspomnienia o tych siedemnastu latach spędzonych w Toruniu przy ulicy Mickiewicza 67.

Tym oto rzewnym akcentem kończę notkę i zapraszam do KOMENTOWANIA!!! (nie żeby mi zależało :P).

A-lict
2005-09-09 22:16:34
skomentuj
-(2)-


Moja radosna twórczość cz. x

Plan wynikowy klasa II, rok szkolny 2005/2006.


 • Zna założenia ideowe epoki.
 • Zna chronologię epoki.
 • Przedstawia rozwój teatru w baroku.
 • ...
 • Zna najważniejsze kierunki w sztuce barokowej.
 • Interpretuje wybrane dzieło malarskie baroku.
 • Pisze test sprawdzający znajomość epoki.
 • Kończy szkołę i pracuje jako księgowy w fabryce produkującej pudełka... ale przecież grunt, że...
 • Kiedyś znał założenia ideowe epoki.
 • Znał chronologię epoki.
 • Przedstawiał rozwój teatru w baroku.
 • Znał najważniejsze kierunki w sztuce barokowej.
 • Interpretował dowolne dzieło malarskie baroku.
 • ...W czasie wolnym słucha muzyki i gra z kolegami w.
 • lost in the reality - Onet.pl Blog

  W czasie renesansu, Santi Gucci (II kondygnacja- loggie, attyka polska= kondygnacja + grzebien z charakterystycznymi dla gucciego szeroimi wolutami i maszkaronami, zaslaniajacy nieefektowny, wklesly dach iezbedny by utrudniac przemieszczanie sie we wnetrzu pozaru). schody przy krotszych bokach, ostrolukowe podcienia i os poprzeczna- ryzalit- na wzor palacu Dożów. dzisna parterze pomieszczenia handlowe, a na pierwszym pietrze galeria muzeum narodowego- malarstwo XIX-wieczne.

  - kosciol sw. wojciecha: poczatki- XII w. dodzis zachowaly sie fragmenty muru i romanski portal. w latach 1611- 18 przebudowany w stylu barokowym. kopula na gurtach.

  - wieza ratuszowa: ratusz swoj ostateczny wyglad otrzymal w latach 1685- 86, jednak budynek zostal zbuzony (1817- 20) i pozostala tylko wieza o gotyckim charakterze. gotyckie wimpergi i 3 wykusze, helm barokowy z XVIII w. dzis na dole znajduje sie teatr.

  - collegium maius: jeden z pierwszych budynkow uniwersytetu jagiellonskiego. sluzyl za mieszkania dla nauczycieli, biblioteke, miescily sie tam sale wykladowe. czesto przebudowywany, jednak z zewnatrz zachowal sie charakter niemieckiego gotyku. 3 gotyckie blendowane szczyty, sklepienia krysztalowe- parter, I pietro- kasetony.