O czym chcesz poczytać na blogach?

Balladyna

Książki . . .

Balladyna i Alina to siostry, mieszkające wraz z matką w ubogiej chacie w lesie. Nimfa, królowa jeziora Gopła, Goplana, zakochana w kochanku Balladyny, Grabcu, przez swą zazdrość miesza się w ludzkie sprawy i gmatwa ich losy. Do chaty sióstr przyjeżdża bogaty książę Kirkor, wiedziony tam przez sługę Goplany, Skierkę. Goplana ma nadzieję, że Kirkor zakocha się w Balladynie, a wtedy Grabiec zostanie tylko dla niej. Jednak jej sługa, Skierka, sprawia, że książę zakochuje się w obu siostrach.

Żeby zdobyć męża, dziewczęta współzawodniczą w zbieraniu malin. Ta z sióstr, która pierwsza zbierze pełny dzbanek, ma wziąć Kirkora za męża. Gdy okazuje się, że Alina wygrywa, Balladyna zabija ją nożem. Jedynym świadkiem tej zbrodni jest Grabiec przemieniony przez Goplanę w płaczącą wierzbę. W domu Balladyna tłumaczy nieobecność swej siostry tym, iż Alina uciekła z kochankiem. O zbrodni przypomina Balladynie krwawa plama na czole, nie dająca się zmyć, oraz dręczące ją koszmary i wyrzuty sumienia. Ciało Aliny odnajduje pasterz Filon i zakochuje się w martwej dziewczynie.

Tuż po ślubie Kirkor wyjeżdża na bitwę pod Gniezno, by odzyskać tron dla prawowitego króla, Popiela III, który został wygnany ze swego pałacu i mieszka w lesie jako pustelnik. Do zamku mają wkrótce przyjechać weselni goście. Balladyna wstydzi się swej matki, każe ją.

Pamiętnik CadBery - Onet.pl Blog

Tygryska". Są tam cytaty z całego Kubusia, ale takie naprawde ważne, nad którymi warto pomyśleć. Cytaty z tej ksiązki dotyczą Tygryska, ale mam jeszcze ksiązeczki o Prosiaczku, Kubusiu i Kłapouchu:) Więc pewnie jeszcze będzie coś na ten temat.
CadBery (21:27)
12 Dyskusja

22 września 2006
[3] Alina czy Balladyna?
  Często przy czytaniu lektur nachodzą nas różne ciekawe pytania...Między innymi po jakiego dziada ja to czytam (chyba, że od razu wychodzisz z założenia, że nie przeczytasz:P)?!

  Jednak niektóre rzeczy warto zauważyć, szczególnie w klasyce literatury polskiej, jaką  jest "Balladyna" Słowackiego.
  Dlaczego ona była taka? Dlaczego zabijała, dążyła do celu po trupach? Czy musiała?Przeznaczenie?
  A co z Aliną? Przecież była niewinna a zginęła, chciała tylko, aby ja poproszono, o dzban malin które sama, SAMA.

Najwieksze centrum sciąg oraz download:::Strona Andiego reg

Zguby. Drażni bowiem Balladynę naiwną, bliska chełpliwości radością, prowokuje ją propozycją odstapienia dzbanka i męża. Po śmierci Alina nie przestaje odgrywać ważnej roli. Najpierw jej postac przybiera Goplana, aby dręczyć Balladynę, potem możliwość wskrzeszenia siostr ofeuje morderczynie Pustelnik. Sam duch zamordowanej pojawia się podczas uczty na zamku, a owo milczące widmo przypominające Szekspirowego ducha Banku straszącego Makbeta widziane jest tylko przez Balladynę. Podczas sądu oskarzycielem morderczyni Aliny jest Filon, który znajduje ciało zabitej i zakochuje sie w niej. Zbrodnia dokonana na Alinie zostaje pomszczona przez piorun Bozy, na mocy wyroku, jaki wydaje na siebie Balladyna.

19:54, jayz
Link Komentarze (3) »
 

 Charakterystyka Adasia Cicowskiego"szatan z siódmej klasy":

Kornel Makuszyński głównym bohaterem swojej powieści uczynił sobie Adasia Cisowskiego. 17letni uczeń siódmej klasy gimnazjum..

pawlo

Malin
,  co  miało  sprawić  wyjście za  mąż  za  księcia.   
Gdy  ją  zabiła  na  jej  czole  wyskoczyła  nie  zmywalna  plama  krwi.  
Póżniej wyszła  za  mąż  za  księcia. Gdy  ksiąze  wyjechał  na  wojne  Balladyna  
przespała  się  z  rycerzem  i  mieli  dziecko ,  które  urodziła  na  balkonie  ta  scena 
była  chyba  najciekawsza. Póżniej  ten  rycerz  zabił  księcia  . Balladyna  umarła 
przez  walnięcie  piorónem.  Na  końcu wszyscy  bohaterowie  zgromadzili  sie  
przy  jej  dziecku.    
Pozdro  dla  Sylwii  i  Klaudii  (  umieściłem  tę  scenę  o  którą  prosiłaś  )

Komentarzy: 1 Przedstawienie. 2006-11-07  Dzisiaj .