O czym chcesz poczytać na blogach?

Azotany

Miski do mleka

Zwierząt i ludzi uwzględnia się też wszelkie doniesienia epidemiologiczne odnośnie danej substancji z całego świata.

Nie oznacza to nadal, że można żywić się wyłącznie pasztetem z puszki i oranżadą. We wszystkim ważny jest zdrowy rozsądek. Nie warto jednak sieć paniki, że jak wypiję kolę, to mnie szlag trafi, albo jak zjem glutaminian sodu, to mam przesrane, bo nowotwory i bezpłodność. Coś takiego raczej nie będzie miało miejsca.

Obecnie EFSA rozpoczęła przegląd wszystkich dodatków do żywności dopuszczonych w Europie. W grupie najwyższego ryzyka, a więc tej, która będzie rewidowana jako pierwsza, są właśnie azotany i azotyny. Może więc się zdarzyć, że za rok lub dwa substancje te zostaną wycofane z obrotu. Nie będzie to jednak wcale równoznaczne z tym, że były jawnie szkodliwe, a raczej będzie oznaczało zwiększenie marginesu bezpieczeństwa.

 • miskidomleka 5.4.2010, poniedziałek o 12:37:53

  @Sykofanta

  Dzięki za wszystkie fachowe uwagi. Nie ukrywam, liczyłem na twój udział w dyskusji :-)

 • ... zemsta jest najlepsza, gdy krew jeszcze ciepła ... - Onet.pl Blog

  Się wokół. Nikt tak nie robił. Właściwie nic nie robili. I wtedy ją olśniło. Miała się przygotować psychicznie. Szkoda, że zrobiła to już dawno temu.
       Drzwi zakołysały się niebezpiecznie w zawiasach. Potem coś wystrzeliło i stanęły w płonieniach. Otwarły się na oścież ukazując grupę wilkołaków poplamionych krwią poległych.
  - Puk, puk - zawołał jeden z nich ukazując ostre zęby. Chwilę później leżał na schodach zwijając się z bólu.
  - Przykro mi, wizytacji dzisiaj nie ma. - warknęła Mel
  Chwilę później szmer powietrza, huk wystrzałów wypełniły obszerny hol. Kilkaset pocisków z azotanem srebra poleciało w kierunku wilków. Niektórzy umierali od razu, inni męczyli się długo.
      Nikki właśnie mocowała się z jednym z wilkołaków. Wcześniej wytrącił jej broń z dłoni, ale nie poddawała się. Była już kiedyś w takiej sytuacji, więc nie traciła nadziei. Odsunęła się nieznacznie od wroga, a potem skoczyła na niego zwalając z nóg. Przyparła go do podłogi kolanami. Wygięła kręgosłup w łuk i sięgnęła po pistolet. Uśmiechnęła się wrednie do przerażonego wilka i przyłożyła zimną lufę do jego kosmatego czoła. Wił się i próbował uwolnić, ale kolana Nikki, chociaż z wyglądu kruche.

  Blog Roslinyswiata

  Które napełnione są płynem trawiennym, działają jak pułapki, do których wpadają owady. Wielkość dzbanka różni się w zależności od gatunku rośliny (mogą mieć od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów). Dzbanek posiada tzw. kołnierzyk zwany też obrzeżem, który pokryty jest śliską, zwabiającą owady, substancją. Zwabiony owad siada na obrzeżu i zaczyna spożywać tę substancję, po czym wpada do środka pułapki i zanurza się w cieczy trawiennej, z której nie może się już wydostać. Tam jest powoli rozkładany i jego składniki odżywcze są wchłaniane przez roślinę (są to głównie azotany, które są roślinie potrzebne). Dzbanki posiadają dodatkowo klapkę (tzw. wieczko), która jest tuż nad kołnierzykiem. Dzięki wieczku dostaje się do dzbanka mniej wody deszczowej, a to zapobiega rozcieńczeniu przez nią cieczy trawiennej.

   

  Systematyka

  Domena: jądrowce
  Królestwo: rośliny
  Klad: rośliny naczyniowe
  Klad: rośliny nasienne
  Klasa: okrytonasienne
  Rząd: goździkowce
  Rodzina: dzbanecznikowate

  Rodzaj: dzbanecznik

  alarm dla ziemi - Onet.pl Blog

  Na razie stan Bałtyku nie jest najlepszy. Największym zagrożeniem dla morza pozostają komunalne ścieki oraz rolnictwo. Choć przybywa oczyszczalni, Wisła i Odra nadal niosą do niego rocznie setki tysięcy ton brudów. Z kolei stosowane w rolnictwie nawozy sztuczne zawierające azotany oraz fosforany są spłukiwane z pól do rzek i z ich wodami trafiają do Bałtyku.

  "Bałtyk jest jak człowiek chory z przejedzenia" - mówi DZIENNIKOWI Paweł Średziński z polskiego oddziału organizacjiekologicznej WWF. Tylko w 2000 r. do Bałtyku dostało się 226 tys. tonazotu i 12 tys. ton fosforu. A to ulubiona pożywka morskich glonów,zwłaszcza sinic. "To dlatego latem ich gruby kożuch unosi się napowierzchni wody" - mówi.

  Niezależna Gazeta Obywatelska w Opolu

  01/06/2011

  Ignacy Mościcki na świat przyszedł 1 grudnia 1867 r. w Mierzanowie w rodzinie szlacheckiej o powstańczych tradycjach. Był polskim politykiem, chemikiem, naukowcem, budowniczym polskiego przemysłu chemicznego, a także Prezydentem RP w latach 1926–1939. Był autorem ponad 60 prac naukowych i ponad 40 patentów polskich i zagranicznych. Początkowo związany był z ruchem socjalistycznym. W latach 1912–1922 był profesorem Politechniki Lwowskiej, autorem nowatorskiej metody pozyskiwania kwasu azotowego z powietrza. Po odzyskaniu niepodległości i objęciu przez Polskę części Górnego Śląska w 1922 r. został mianowany dyrektorem kombinatu związków azotowych w Chorzowie (Stickstoffwerke/Azoty). Zakłady zostały w krótkim czasie uruchomione, a po wprowadzeniu udoskonaleń Mościckiego produkcja azotniaku i karbidu została wielokrotnie powiększona (np. azotniaku z 70 do 170 tys. ton rocznie) i rozszerzona o amoniak, kwas azotowy, azotan amonu, saletrzak i nitrofos – co całkowicie uniezależniło Polskę w tym zakresie od importu.

  W 1925 r. został rektorem Politechniki Lwowskiej. W latach.

  `Dobrze widzi się tylko sercem. - Onet.pl Blog

  Słońcem, rysując sobie na telefonie Kini.
  A te dwie to coś odpierdalały.xd Się śmiałam cały czas.

  Geografia.
  Jestem miszcz.
  Umiejąc rekordy, niewielką część czegoś, czego nazwy zapomniałam oraz ledwo faunę/florę Australii napisałam naciąganie w 90% kartkówkę! ;d
  A to wszystko dzięki Aleeex. ; d
  Bo jest zajebista i mi podpowiadała.

  A w klasie za gablotą są martwe ptaszki, szczurko/króliczki.
  Jakby... Płody.
  To okropne.

  Chemia.
  Wałkujemy te kwasy i wzory.
  Azotany, siarczany, w trzy dupy tego jest.
  Ale zrozumiałam trochę. Cudem by było gdybym zrozumiała wszystko. Ale to też sukces.
  Muszę wukłuć te wzory, bo nie poradzę sobie na kartkówce za tydzień.
  H2o jest w każdym na strzałce.

  Religia.
  Ksiądz- "Nie wiem. Pedał to obraźliwe?"
  Nie. Wcale.
  Bronię homo, a takie słowa z ust księdza to coś nie halo ne?

  Chyba se założę jakąś organizację.

  Nie powinniśmy też poruszać tematu Moniki.
  Jej błąd, ale to też Jej życie.
  Rozmowy o tym na forum klasy są nieetyczne i nie fair w stosunku.