O czym chcesz poczytać na blogach?

Ayn rand

Gaspar wydaje polecenia kulturalne

Wadę bodaj najsłynniejszej pozycji amerykańskiej filozof. Język czasami wydaje się tak toporny, że trudno wyrobionemu czytelnikowi kontynuować lekturę (a tłumaczenie Iwony Michałowskiej z pewnością nie ułatwia czytania – razi zwłaszcza kalkowana z angielskiego interpunkcja). Wielu Europejczykom przesadnie prosty wyda się świat Rand oparty na wartościach kojarzących się z Ameryką: pieniądzem, rozumem, racjonalnym dążeniem ku samozadowoleniu. Przekaz filozoficzny jest tak silny, że miejscami ociera się o propagandę (zwłaszcza w jednym z ostatnich rozdziałów, w którym autorka wlewa w usta jednego z bohaterów długą na pięćdziesiąt stron przemowę-manifest.

Walczą o swoją wizję przyszłości kraju. Przyszłości świata. Komu kibicować w tej bitwie? – Rand daje jasne odpowiedzi. I choć mam trzy tysiące razy większe wątpliwości niż ona, choć często rozmijamy się sposobem patrzenia na rzeczywistość i choć nie potrafię postępować tak, jak jej bohaterowie, nie mam żadnych wątpliwości, że Ayn Rand jest jednym z najciekawszych myślicieli ubiegłego wieku, a pytanie “Kim jest John Galt?” jest jednym z najważniejszych pytań postawionych ludzkości w minionym stuleciu.

"fashionable people doing questionable things"

o wydarzeniach i dniach codziennych
Myślę, że dla mojego własnego dobra ktoś mi powinien cenzurować lektury.

[cobym miast w miejscach publicznych czytała je nie wiem, pod kołdrą a nie np na siłowni jednocześnie zasuwając na body trecu]

Ostatnio mamy na tapecie Ayn Rand i obiektywizm. Czytamy sobie wywód filozoficzny o obiektywizmie. Robi nam w istocie pranie mózgu i zaczynamy rozważać, czy nie spędziliśmy aby całego życia bezmyślnie.

[wiemy, że nie, mama by nam nigdy nie pozwoliła]

Niemniej zastanawiamy się.

[Ciekawe czy moja mama zna Ayn.

mutancik | przemyślenia, przeżycia, emocje

  czarny piasek fragment II
 • szorty
 • zawód
 • english

  Poprzez wspieranie byle kogo, lecz ukierunkowana i skoordynowana działalność polegająca na stwarzaniu młodym ludziom możliwości rozwoju. Aresztowanie Chodorkowskiego przerwało ten proces.

  Z wszystkich tych strzępów wyłania się postać intrygująca i pełna sprzeczności. Z jednej strony jako żywo przypomina bohatera książek Ayn Rand – genialnego przedsiębiorcę stawiającego czoło zazdrosnym miernotom i wbrew kłodom rzucanym mu pod nogi realizującego swój cel; Howarda Roarka, który woli przeczekać kryzys zawodowy, harując w kamieniołomie, by nie musieć sprzeniewierzyć się swojej artystycznej wizji. Z drugiej strony jestem przekonana, że Chodorkowski nie.

 • manny.blog.pl

  Ale zerwiał i te łańcuchy. Oświadczył wszystkim swoim braciom, że człowiek ma prawa, których ani bogowie, ani królowie, ani inni ludzie nie mogą mu odebrać, obojętnie jak wielu ich jest, gdyż to jest prawo człowieka i nie ma na ziemi prawa ponad to prawo.
  skomentuj (1)


  2003-05-28 09:42:59
  Hymn Ayn Rand - drugi fragment.
  NIe wiem czy ziemia, na której sotję, jest centrum wszechświata, czy zaledwie pyłkiem zagubionym w wieczności. NIe wiem i nie dbam o to. WIem bowiem, jakie szczęście jest możliwe dla mnie na ziemi. A to szczęśce nie ptorzebuje wyższego celu, by siebie usprawiedliwić. Moje szczęście nie jest środkiem do żadnego.

  Zapiski na pudle od zapałek


  Link Dodaj komentarz »
  Religia
  "Religia (...) jest największym wrogiem zdolności myślenia.(...) Wiara jest
  największym przekleństwem ludzkości jako całkowite przeciwieństwo i wróg myśli."
  Ayn Rand
  11:00, margaretka02
  Link Dodaj komentarz »
  środa, 09 listopada 2005
  Cytat dnia