O czym chcesz poczytać na blogach?

Auschwitz

człowiek, człowiekowi równy? - Onet.pl Blog


14 grudnia 2005
Ich bogiem byl Hitler

"Fachowcy w dziele ludobójstwa, świetnie przygotowani w obozach Dachau i Sachsenhausen. Elita gwardii Himmlera, wybrana z SS "Totenkopf". Hitler im Bogiem! Himmler jedynym prorokiem! "Mein Kampf" ewangelią. A kula, stryczek i krematoryjny gaz narzędziami codziennego użycia. Rozpiera ich duma."

"Numery mówią" Sewryn Frączek

Moim skromnym zdaniem Niemcy mieli calkiem zjebana psychike... Co takiego zrobił Hitler, że uważali go za Boga? ja bym prędzej przyrównała go do szatana.

 

kruszyna (22:13)
6 ...komentarzy...

11 grudnia 2005
Dzisiaj jest inaczej

"Dziś w Auschwitz..."

Dziś w Auschwitz nie ma już nic.

Dziś w Auschwitz nie słychać.

Nie znać historii to zawsze być dzieckiem

Symbolem zagłady. Rokrocznie 2 sierpnia na terenie byłego familijnego obozu cygańskiego w Birkenau Romowie spotykają się, by uczcić pamięć ofiar holokaustu. Od 1997 roku dzień ten czczony jest jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów.

Stowarzyszenie Romów w Polsce powstało w 1992 roku. Za cel stawia sobie tworzenie warunków do pełnego uczestnictwa Romów w życiu społeczności polskiej, której czują się członkami. Obecnie w Polsce żyje kilkadziesiąt tysięcy Romów. Najwięcej w Tarnowie, Olsztynie, Wrocławiu, Andrychowie i Ciechanowie. (PAP)

---
źródło- www.auschwitz.org.pl
Luise 2006-03-01 10:35:41


W co wierzyli deportowani do Auschwitz
Dokładne określenie wyznania deportowanych do Auschwitz nie jest proste i wynika głównie z braku materiałów źródłowych - większość deportowanych nigdy nie została zarejestrowana w obozie, a większość dokumentów z danymi o więźniach została przez Niemców zniszczona przed wyzwoleniem obozu przez Rosjan w styczniu 1945 r.

Ogółem deportowanych przez Niemców do Auschwitz można podzielić na dwie grupy:

- zamordowani zaraz po przywiezieniu do obozu - nie stali się oni nigdy więźniami obozu i dane o nich nie zostały wprowadzone w obozowe kartoteki. Podstawowe informacje o nich dostępne są na podstawie materiałów ruchu oporu oraz list.

maciejjek.blog

Selekcje, komory gazowe, cyklon B, krematoria, śmierć, rozpacz
Tonę.

W cztery godziny nie jestem już w stanie dostrzec i ogarnąć więcej.
Kiedy patrzę na stosy okularów, nocników, misek, ubrań, butów - to nie są to dla mnie już obrazy rzeczywiste. Nie potrafię sobie wyobrazić dziecięcej nóżki w buciku za szybą. Kiedy wyzwalano obóz, w styczniu 1945, w magazynie znaleziono 7 ton włosów ściętych zagazowanym kobietom. Ja widziałem prawie 2 tony. 


Czuję, że dla mnie to za szybko i za dużo, jak na cztery godziny.


Tagi: podróż, oświęcim, auschwitz, pielgrzymka

skomentuj (0)

Auschwitz 2010 - moja podróż cz.4

2010-04-07 16:04:09

To, co uderza - to nieprawdopodobna bezduszność tej organizacji.
Tak jakby właśnie tylko o organizację tu chodziło.
A. Hitler powiedział kiedyś (cytuję z pamięci):  "Wyzwolimy naszą młodzież z takich żałosnych przesądów jak sumienie i moralność".
W Auschwitz to widać. Mam nieodparte wrażenie, że głównym dążeniem organizatorów było po prostu idealne dostrojenie PROCESU eksterminacji. Osiągnięcie celu.

Przystanek Wolność | Just another WordPress.com site

Pilecki trafia do obozu jenieckiego w Murnau. Wyzwolony przez Amerykanów, wyjeżdża do Włoch, gdzie stacjonują Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. W 1945 r. – na polecenie gen.Władysława Andersa, rtm.Pilecki pisze obszerną relację z pobytu i ucieczki z Auschwitz. Ów powszechnie dziś nieznany dokument – “Raport Witolda”, to jeden z najważniejszych tekstów dla kultury polskiej. Wykonując rozkaz, Pilecki wraca do Kraju. Gromadzi informacje o nowych, sowieckich porządkach. W 1947 r. aresztuje go UB. Podczas niebywale brutalnego śledztwa, Rotmistrz wypowiada pamiętne słowa: “Oświęcim to była igraszka”. W pokazowym procesie twórca wojskowej konspiracji w Auschwitz zostaje skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r.

Po wojnie wrogowie Polski zrobili wszystko, by na trwałe wymazać pamięć o rtm.Pileckim. Dziś wielu ludzi dobrej woli angażuje się w jej przywracanie. Fundacja Paradis Judaeorum, która stawia sobie za cel przywrócenie w międzynarodowym dialogu najszlachetniejszych polskich tradycji, w styczniu 2008 r. rozpoczęła akcję społeczną pod hasłem “Przypomnijmy o Rotmistrzu” (w wersji angielskiej: “Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Główne cele kampanii to: 1) upowszechnienie “Raportu Witolda” z 1945 r. (w 60. rocznicę zamordowania.

Korzenie

Ale i po prostu ją od kielczan dostawali, aryjczycy dzielili się chętnie, choć sami mieli mało… O dostarczaniu żywności do getta wspomina co najmniej kilka osób. Kieleccy kolejarze zrzucali do getta worki z węglem, a rolnicy spod miasta przywożąc kontyngenty do szkoły przy Radomskiej (dzisiejsza Warszawska) zamienionej na magazyn, sprzedawali mąkę także Żydom. W czasie likwidacji getta, kielczanin Bolesław Idzikowski wyprowadził z jego terenu kilkanaście osób, wielu innych ukrywało przerażonych Żydów we własnych domach, ryzykując życiem swoim i bliskich. Wielu zbiegów z terenów przyfabrycznych znalazło schronienie w podkieleckich dzielnicach, za pomoc w ukrywaniu Semitów do Auschwitz trafiła Anna Bogdanowicz, a kilku Polaków zastrzelono jeszcze na terenie getta.

Może to karkołomna teza, ale uważam, że w okupowanych Kielcach ocalono więcej Żydów, niż ich zabito 4 lipca. Choć to jakaś ponura statystyka. Wydarzenia sprzed 64 lat znam z relacji naocznego świadka, z jego świadectwa wynika, że Polakami kierowała histeria która narastała przez dłuższy okres czasu, bo ludzie z jednej strony gadali że giną dzieci, a z drugiej – kierowała nimi zawiść, bo Żydzi lepiej odnajdywali się w nowej rzeczywistości. Zawiść i histeria, jakież to ludzkie… Nie oceniam tamtych wydarzeń, bo nie brałam w nich udziału, nie mam.

Mój tajny WordPress | 12:45, restate my assumptions

Niemcy przejęli dokumenty z Auschwitz

Znany dolnośląski poszukiwacz pamiątek wojennych Mieczysław Bojko twierdzi, że odnalazł akta wachmanów z obozu w Auschwitz.

Miejsce ukrycia skrzyń z dokumentami pokazało mu dwóch Niemców. Leżały na Przełęczy Kowarskiej w wykutym w skale korytarzu. Poszukiwacz po wykopaniu trzech skrzyń oddał ten niewątpliwy dla historyków skarb Niemcom.

Oddał Niemcom skarb – Jedynka – polskieradio.pl

Muzeum Auschwitz oświadczyło, że poinformuje prokuraturę oraz IPN o możliwości popełnienia przestępstwa.

Sprawa dotyczy bezprawnego przekazania Niemcom i wywiezienia do Niemiec odnalezionych na Dolnym Śląsku skrzyń z dokumentacją SS z obozu Auschwitz. Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum powiedział, że doniesienie zostanie złożone “najszybciej.