O czym chcesz poczytać na blogach?

Antropologia

antropologia za_stosowana | antropologia w biznesie i badaniach marketingowych

2. Sztuczne zapachy są dodawane do wszelkiego rodzaju produktów i przestrzeni, a muzyka potajemnie warunkuje nasze nastroje, począwszy od sklepów, na pojazdach i windach skończywszy3. Bez wątpienia wkraczamy w epokę manipulowanych i obrandowanych wrażeń.

Polecam:

  • Zapach Waginy
  • Antropologia kupy
  • Krwawica moja
  • Aroma Marketing

1Chemicy zaproponowali system wyobrażeń tego, co zdrowe i niezdrowe, który w znacznej mierze został wyznaczony przez możliwości analityczne węchu. 2D. Howes, Hyperesthesia, or The Sensual Logic of Late Capitalism, [w:] Empire of the Senses, ed. D. Howes, Oxfod – New York 2005, s. 281-303. 3J.Pallasmaa, Krajobrazy zmysłów. Dotykanie świata przez architekturę, „Autoportret” 2011, nr 3 [35], s. 5-6.

Tekst powstał w oparciu o następujące teksty: Ashenburg K., Historia brudu, Warszawa 2010; Corbin A., We władzy wstrętu. Społeczna historia poznania przez węch. Od odrazy do snu ekologicznego, Warszawa 1998; Diaconu M., Olfactory design: strategies and applications; Miner H., Rytuały cielesne wśród Nacirema, [w:] Amerykańska antropologia postmodernistyczna, red. M. Buchowski, Warszawa 1999; Pallasmaa J.,

antropologija

Swojej historii Instytut miał pauzę, gdy w latach 1953-1980 etnologia funkcjonowała jedynie jako przedmiot na wydziale geograficznym.

Obecnie, studia przebiegają w systemie ECTS, lecz wciąż na zasadzie podziału 4+2 (licencjat 4 lata, następne dwa - magister). Na etnologii w Skopje można posłuchać przedmiotów takich jak: kultura społeczna/duchowa/materialna Macedończyków, kultura społeczna Bałkan, tradycyjna kultura Macedonii, etnologia Albańczyków w Macedonii, etnologie: Europy, Ameryki, Japonii, folklor i folklorystyka, etnomuzykologia. Sporo w tym etnografii, nie tylko w nazwach przedmiotów lecz także w sposobie ich prowadzenia, o czym później trochę więcej napiszę. Nieśmiało pojawia się trend ku antropologii, w postaci przedmiotów: płeć i gender, antropologia wizualna.

Podczas każdego roku, studenci wyjeżdżają na kilka (4-5) dni na badania terenowe do jednego z obszarów etnograficznych Macedonii. Zaliczenie odbywa się poprzez sprawdzian z wiedzy na temat całego obszaru oraz przepisania i opracowania jednego-dwóch wywiadów z terenu, na wybrany (przeważnie panuje wolność wyboru) przez siebie temat.

Wszystkie przedmioty odbywają się w systemie: wykłady i ćwiczenia, co daje łącznie 4 ECTS; semestr zalicza 21 punktów. Najczęściej ćwiczenia zalicza się poprzez napisanie pracy/eseju lub przygotowanie prezentacji. Część wykładową zalicza egzamin, ale można go uniknąć zdając dwa kolokwia: w połowie semestru ma miejsce "tydzień kolokwiów", poprzedzony - również tygodniową -.

po Turecku

Wydziału, na stronie internetowej. Nic bardziej błędnego – wiedza o wynikach jest prywatna i tajna. Żaby dowiedzieć się, “jak poszło”, musiałam zadzwonić do szefowej instytutu, i tylko ona miała prawo powiedzieć mi czy zdałam. Wynik egzaminu był 0:1 – zdałaś lub nie – nikt nie wie, ile kto miał punktów.
Brak konkretnych wytycznych, sylabusów i jasnego systemu oceniania słusznie zirytował niektórych, nie tylko tych, którzy nie zdali – efekt taki, że po egzaminie odbyło się (w końcu!) kilka “tajnych” spotkań studentów, co później zaowocowało oficjalnym spotkaniem z szefową wydziału. Czy coś się zmieni –

 

KOŁO NAUKOWE BIOARCHEOLOGII

A ja siedze pod piecem i staram sie przychwycic na goracym uczynku czas...

I spale ;-P
Po kinie wyladowalismy u mnie. Polozylismy sie do lozeczka...oj jak milo bylo sie znow wtulic w Jego ramionka, poczuc cieplo cialka, zapach skory i poczuc bicie Jego serduszka.
Jednak noc nas rozdzielila...a dzis nauka :-( Juz w czwartek egzamin z antropologii...brrr...
Misio...kocham Cie :-*
girl1 2005-02-01 13:09:24
skomentuj (2)


antropologia itp :-)
Jest srodek nocy, w domku ciemno, cicho, wszyscy spia...wszyscy poza mna. Od czasu do czasu slychac tylko echo uderzania w klawiature. Siedze przy biurku, usiluje sie uczyc na jutrzejszy, wlasciwie to juz dzisiejszy egzamin z antropologii. To juz ostatni w tej sesji, na szczescie. Cos tam przeczytalam, pouczylam sie, jednak mam znacznie wieksze przyjemnosci :-) Przy.Czekalam na wyniki z psychologii. Wyczekalismy sie jak ostatnie buce pod dziekanatem 1,5 godziny az wreszcie Pani Kasia wyszla z lista bo wyniki nie byly jeszcze wydrukowane. Niestety...nie zdalam. Podlamalo mnie to w znacznym stopniu. Potem pojechalam z Ania na Ruczaj na kampus UJ...rzeznia. Jest tak ogromny ze zgubilysmy sie chyba milion razy. Nastepnie z Ruczaju na Ingardena do kolesia od antropologii. Chuja zalatwilysmy - nie bylo go. Wsiadlysmy w 15 i pojechalysmy do domkow. W ten oto sposob bylam w domu chwile przed 15. Wlaczylam kompa,rozryczalam sie, zaczelam sobie robic obiadek,zjadlam pogadalam z mama i zawiozlam ja do lekarza, wrocilam i polozylam sie na chwilke bo musialam odreagowac. Z tego wszystkiego zupelnie wylecialo mi z glowy zeby powysylac ludziom smsy ze nie.

My Weblog


« Żywioły Janusza Musiała | Home

“Antropologia Poznania” Bogusława Biegowskiego

W najbliższy piątek, 18 stycznia 2008 roku w poznańskiej galerii SPOT zostanie otwarta wystawa fotografii Bogusława Biegowskiego. Na ekspozycji zostanie zaprezentowany cykl “Antropologia Poznania”, który artysta realizuje od kilku lat.

Bogusław Biegowski – członek ZPAF i Fotoklubu MC Trzcianka. Od kilku lat realizuje projekt Antropologia Poznania. Dokumentuje zabytki architektury przemysłowej, proces deindustrializacji oraz wszelkie zmiany zachodzące w przestrzeni publicznej.


fot. Bogusław Biegowski
A tak sam autor opowiada o projekcie:

Prezentowane na wystawie fotografie dotyczą konkretnego miejsca, ale także, procesu w jaki jest ono doświadczane, przyswajane i rozumiane. Celem projektu jest próba odczytania sensów i znaczeń nadawanych określonej przestrzeni publicznej oraz analiza jakości zachodzących przemian. Metoda “antropologiczna” polega na budowaniu znaczących zestawień i włączaniu unikalnych, bezkształtnych, niespójnych obiektów i miejsc w szerszy świat sensu tak by się wzajemnie oświetlały i.

Etnokatalog

Kategorie: etnokatalog

Studiuję etnologię i szczerze kocham, to co robię. A ponieważ kocham, masę swojego wolnego czasu poświęcam na szperanie po necie za smakowitymi etno-kąskami.

Ten blog ma być zbiorem notatek o różnych, czasem bardziej, czasem mniej egzotycznych ludach- znajdą się tu zarówno elementarne informacje, czasem  aż podręcznikowe, ciekawostki, historie ludzi i narodów, opowieści o codziennych problemach, muzyka, zdjęcia- i cokolwiek jeszcze uznam za warte przekazania innym.

A jakie będzie główne kryterium doboru? Antropologiczne :) Etnologia, czy antropologia kultury jest dla mnie przede wszystkim sztuką rozumienia. Zachęca swoich adeptów do prób wyjścia poza własne przekonania, poza własne schematy myślowe- wejścia w skórę “obcego” i spojrzenia na świat, chociaż przez krótką chwilkę, cudzymi oczami. Jest to trudne, tak naprawdę niemożliwe do zrealizowania w stu procentach. Ale każda próba daje wiele satysfakcji i wzbogaca nas samych: o wiedzę o świecie, o ludziach- i wreszcie- o nas samych.