O czym chcesz poczytać na blogach?

Angela merkel

Polska:Niemcy – odwieczny mecz

Roku rozpoczął się najsmutniejszy rozdział polsko-niemieckiej historii. Niemiecka napaść na Polskę i późniejsza okupacja mają do dziś wpływ na stosunki między obydwoma państwami. 1. września 2009 roku z okazji 70. rocznicy wybuchu wojny kanclerz Angela Merkel wygłosiła znaczącą przemowę:

Panie Prezydencie, Panie Premierze, drodzy Koledzy i Koleżanki, Ekscelencje, Panie i Panowie.

70 lat temu nadszedł najtragiczniejszy rozdział w historii europejskiej przez.

Panie Prezydencie, Panie Premierze! Jestem bardzo wdzięczna za zaproszenie mnie jako kanclerza Niemiec na te obchody. Uważam to za dowód naszego partnerstwa, naszej współpracy i naszej przyjaźni. I jestem za to bardzo wdzięczna.

Angela Merkel, Westerplatte, Polska, 1. września 2009

Źródło: Gazeta Wyborcza

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Krzysztof Konrad Kucharski, wrzesień 2011

koniec świata szwoleżerów - Onet.pl Blog

Nie rozśmieszaj mnie Hilary, poza tym Czesi są Anieli.

 

Angela Merkel

 

           

DODA CZY ODEJMIE?

Gospodarka niemiec, niemcy unia europejska

Sytuacja w Unii Europejskiej jest trudniejsza, niż kiedykolwiek, i nadszedł czas na radykalne zmiany – przyznała w poniedziałek kanclerz Angela Merkel.

Musimy dalej rozwijać struktury UE – taki zdaniem Merkel jest sposób pokonania trudności, jakie dotknęły kraje Unii. Kanclerz zażądała praw, które będą zmuszać państwa do przestrzegania zasad dyscypliny budżetowej.

Przez wiele lat można było się zadłużać bez obaw – stwierdziła Merkel. Wyraziła jednocześnie przekonanie, że Unia jest potrzebna Niemcom do utrzymania dobrobytu. Jeśli upadnie euro, upadnie Europa – zapewniała kanclerz.

KRYZYS FINANSOWY

Wskazał, iż rozwiązanie obecnego kryzysu na globalnych rynkach finansowych wymaga globalnego podejścia i zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, by kryzys nie rozprzestrzenił się na nowe kraje, zwłaszcza na tzw. wschodzące rynki europejskie. [...] Angela Merkel chce, by nowy globalny system finansowy został opracowany przed końcem 2009 r. Gordon Brown sugerował wcześniej, że obecny system oparty na tzw. porozumieniach z Bretton Woods wymaga zmian. [...]"