O czym chcesz poczytać na blogach?

Amman

basma blog

Sie do nich. Powinno byc w druga strone, ale ale. nie.
Na Bliskim Wschodzie sa republiki i monarchie. Problemy (rewolucje) byly tylko w republikach, wiec monarchie obawiaja sie, ze jezeli jedna runie - domino pojdzie dalej. Jordania ma jedna z najsilniejszych armii w regionie. Ponoc w opanowywaniu sytuacji w Bahrajnie pomagali jordanscy zolnierze, w bahranskich mundurach.
Jordania ma rozne korzysci, w tym rope, a w zamian - dzieli sie swoja armia. 

Firmy, ktore mialy glowne siedziby regionalne w Dubaju, powolutku krok po kroczku, przenosza swoje siedziby do Ammanu, zostawiajac w Dubaju tylko office, przedstawicielstwo. Oprocz tego, ze jest tu po prostu bezpieczniej, sprzyja temu strefa bezclowa, ktora krol ustanowil dla firm, ktore wchodzac na jordanski rynek zatrudnia conajmniej 25 swiezo upieczonych absolwentow. (mowi sie swiezo upieczonych?)

Kiedy bedzie wojna z Iranem? 5 lat? 50? Kolega odpowiedzial ze w ciagu dwoch, I ze bedzie to wojna swiatowa. Polityka jest tu tak zywa, ze czasem czuje sie jakbym byla w 1930 roku w Europie. 

z nowosci to tyle. ide na mansaf (potrawa narodowa) na rodzinny iftar.

Sławomir Brzoska - Jordania 2011 - Onet.pl Blog

Z dresu z tyłu, ja, siedzący pod ścianą. Wszyscy miarowo oddawali pokłony zgodnie z gestami prowadzącego Imama, chłopcy podczas pochyleń podglądali, co robię.

 

W to miejsce nie przybywali turyści, stąd takie mną zainteresowanie. Po modlitwie w grupkach komentowano moją wizytę oraz zapewne wygląd. Niezbyt komfortowo czułem się w krótkich spodenkach. Na ulicach Ammanu nie stanowiło to żadnego problemu, w Pakistanie na każdym niemal kroku czułem lepki wzrok mężczyzn, tu, na jordańskiej prowincji, która także była bardziej tradycyjna, też nie było to najlepsze ubranie, ale wszyscy byli na tyle taktowni, że nie zwracali na to uwagi.

Naprzeciw meczetu jeden z mężczyzn miał swoją zagrodę z owcami oraz wielbłądami. Szczególnie dumny był z młodego wielbłądka, który chwytany za nos zabawnie buczał.

Jordania

W Muzeum Archeologicznym, a wstęp do każdego kosztuje 1 JD.

Komentarzy: 0 Amman 2008-03-04 Amman to stolica współczesnej Jordanii. Miasto zamieszkiwane jest przez prawie połowe populacji kraju. Jest to przyjemne miejsce posiadające własna historię, tradycję i zwyczaje. Jak każde chcące się liczyć miasto Amman zbudowany jest na kilku wzgórzach i stanowi idealne miejsce na bazę wypadową. Stąd podróż zajmie nam do 5 godzin jazdy samochodem w inne rejony kraju.  Nie można jednak rozpocząć "wypadów za miasto" nie odkrywszy najpierw dzięków, zapachów i całej atmosfery tu panującej.
Wędrując po mieście napotkamy na wszechobecny gwar i krzątaninę tak charakterystyczną dla arabskich miast.

Zwiedzanie miasta możemy rozpocząć ,od utytułowanego na zboczu góry, rzymskiego amfiteatru, który może pomieścić do 6000.

S.P.O.R.T. - Onet.pl Blog

3 ...

10 stycznia 2007
Turniej Czterech Skoczni, no i siatka

No i zakończył się TCS... Na następny trzeba czekac prawie cały roook.

Ale najpierw o konkursie w Bischofshofen. Ten konkurs wygrał Gregor Schlierenzauer przed Andersen Jacobsenem i Simonem Ammanem. Adam Małysz był 8, a rewelacyjny tego dnia Kamil Stoch - 9.

TCS wygrał wcześniej nikomu nieznany hydraulik spod Oslo - Anders Jacobsen przed nadzieją austryjackich skoków - Schlierim i dwukrotnym złotym medalistą z Salt Lake City - Simonem Ammanem. Adam Małysz zajął ostatecznie 7. lokatę, a Kamil Stoch 15!

 

CEV - Jastrzębie wygrało 3:1 z LAse-R ryga, 3:0 z OK Varazdin i ponownie 3:1 z Axion Averbode. Tym samym Jastrzębski Węgiel wygrał swój turniej.

Olsztyn wygrał 3:1 z Belediyespor Stambuł, 3:0 z Crveną Zvezdą Belgrad i 3:1 z CSKA Sofia. PZU AZS.

safety, service n smile ;D

Da się ogrzać. Styczeń był okropny, w dodatku RJ nie pomagał- miałam same loty po arabowie, dopiero na koniec dostałam BKK- tam jak zawsze było cudownie

Parę dni później, jako że doprosiłam się o swój urlop, wybrałam się do Tel Avivu i przy okazji odwiedzić kolegę z Wiednia (pozdrowienia Michał!). Na lotnisku bardzo nieprzyjemna pani wzięła mój paszport i wysłała na ‘przesłuchanie’- a gdzie, po co, skąd, na ile, do kogo, dlaczego bez pieczątki, adresy, nazwiska, daty urodzenia Z godzinę mi zeszło- pełna inwigilacja.

Ale warto było Po przymarzaniu w Ammanie pogoda w Izraelu okazała się cudowna- ok. 19 st, słonecznie, plaża, morze, zielona trawa.. Obejrzeliśmy miasto, w sumie tak normalnie- nie arabsko, więc odpoczęłam psychicznie. Ludzie tam nie trąbią aż tyle co tu i grzecznie się zachowują za kółkiem. Minus Tel Avivu- drogo.

Poszliśmy do arabskiej części- i tam, jak mówiła tablica (poniżej), oczywiście przeszłam przez most, pomacałam swój znak zodiaku, popatrzyłam w morze i pomyślałam życzenie- hehe teraz czekam aż się spełni

Ahh jeszcze szabas.. no tak, od piątkowego zachodu słońca do.

Adam Małysz & skoki narciarskie - Onet.pl Blog

6m dalej o drugiego zawodnika.

Druga seria rozegrana została ze względu na pogodę znacznie szybciej, ale to nie przeszkodziło nikomu w emocjonowaniu się poziomem rywalizacji, który jak się znowu okazało był jeszcze bardziej wyrównany! Adam skoczył jeszcze dalej 133m! Ale ostatecznie okazało się że nie zmieni pozycji zajmowanej po pierwszej serii, ale różnice były minimalne! 5ty Jakub Janda wyprzedził go jedynie o 0,1pkt a 4ty Martin Koch miaj tylko 0,2pkt więcej! Do najniższego spopnia podium zajmowanego przez Gregora Schlirenzauera zabrakło mu tylko 5pkt. No cóż taki jest sport... Simon Amman 5ty po I serii przesunął się po świetnym skoku na 138m ku radości swojej i szwajcarskich kibiców na 2 miejsce. Natomiast Anders Jakobsen tym razem wytrzymał presję lidera po I skoku i poszybował na odległość 137,5m pieczentując tym swoje I pucharowa zwycięstwo.

Biorąc pod uwagę, że skocznia w Engelbergu po prostu Adamowi "nie leży" to ten weekend może zaliczyć do udanych: 3 i 6 miejsce oraz awans na 5tą pozyzycję w klasyfikacji generalnej jest świetnym dorobkiem naszego zawodnika :)

TROCHĘ ZDJĘĆ:

  

radość Andersa.