O czym chcesz poczytać na blogach?

Akcyza

Przystanek Wolność | Just another WordPress.com site

Naczelnym kozłem ofiarnym są papierosy. Zgodnie z obecnymi trendami ideologicznymi palaczy traktuje się jak szkodników, których należy tępić i izolować. Podatek akcyzowy już w tej chwili stanowi ok. 80% ceny paczki papierosów, więc gdy mamy do czynienia z dziurą budżetową, a przepisy unijne wymagają od nas podniesienia akcyzy do roku 2018, rząd postanowił prędko wykorzystać tę możliwość sięgnięcia jeszcze głębiej do kieszeni konsumentów.

Tutaj właśnie pojawia się problem. Okazuje się, że wzrost stawki podatkowej wcale nie musi oznaczać wzrostu wpływów do budżetu państwa. W roku 2008, gdy akcyza wzrosła o ponad 23%, dystrybutorzy zabezpieczyli się i wypuścili z magazynów na rynek duże ilości papierosów obciążonych poprzednią stawką podatku akcyzowego. W roku 2009 fiskus nauczony doświadczeniem zmienił wzory banderolek. Mimo to szacuje się, że w roku 2010 wpływy do budżetu państwa w związku z akcyzą na tytoń będą niższe o ok. 900 mln zł.

Do tej sytuacji można odnieść koncepcję ekonomiczną zwaną krzywą Laffera, która obrazuje zależność stawki podatku (w pierwotnym znaczeniu – podatku dochodowego) względem wpływów do budżetu państwa. Wykres nie przyjmuje postaci liniowej, tylko.

mement blog

Naród nie wyginie śmiercią naturalna, będziemy żyć nie tylko w umysłach innych narodów. Hura!, Hura!, Hip Hip Hura!!! (podrzucanie ogromnej tabletki antykoncepcyjnej)

MYŚL
Po głębszym zastanowieniu dochodzę do wniosku, że tabletka antykoncepcyjna to dobro luksusowe, a takowe dobra można by obciążyć akcyzą, to przecież świetny pomysł na uratowanie budżetu naszej pięknej krainy nad Wisłą. Będą pieniądze na służbę zdrowia, na budowe autostrady A1, na diety i podróże polityków, będziemy mieli przyrost naturalny, czego tu więcej chcieć?

Proponowanie zmiany
Akcyza 1000% na tabletki antykoncepcyjne (LOL)
Akcyza 2000% na alkohol (LOL)
Akcyza 3000% na wyroby tytoniowe (LOL)
Akcyza 4000% za bycie żałosnym politykiem (LOL)
Akcyza 4000% za używanie języka obcego na terytorium Rzeczpospolitej (Mój kaprys)
Akcyza 0% na paliwo

Mamo, tato, obywatele... bedę politykiem, ale bez tej 4000% akcyzy na karku, pozdrawiam.


mement 2004-08-29
(4) skomentuj


Nie lubię!!
Najnowsza lista rzeczy których nie lubię!!

Nie lubię zupy buraczkowej, zupy owocowej, zupy jarzynowej, zupa z botwinki, zupy.

Blog budzetrzadu

Do 40 mld zł. Przewidziano także zwiększenie limitu kredytów i pożyczek udzielanych na podstawie umów międzynarodowych rządom innych państw do 2 mld zł.

Ponadto w ramach działań antykryzysowych proponuje się utworzenie nowej rezerwy celowej w budżecie na 2009 r. - Rezerwy solidarności społecznej. Będzie ona wynosiła 1,14 mld zł. Według CIR, rezerwa zostanie sfinansowana przez podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe (alkohol etylowy wzrost o 9 proc., piwo - 13,6 proc., wino - 16,5 proc.) oraz na samochody osobowe o pojemności silnika powyżej 2 litrów. W tym ostatnim przypadku akcyza wzrośnie do 18,6 proc. podstawy opodatkowania.

Centrum Informacyjne nie udziela informacji na temat planowanych cięć wydatków, odsyłając w tej kwestii do Ministerstwa Finansów. Zdaniem resortu finansów, informacje o przyjętych przez rząd rozwiązaniach leżą w gestii kancelaria premiera.

W środę autopoprawki mają zostać zgłoszone podczas drugiego czytania projektu ustawy budżetowej w Sejmie. Wcześniej sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za obcięciem przyszłorocznego budżetu Kancelarii Prezydenta o ponad 29 mln zł i ustaleniem go na.

Big Moose Blog

  Szczegóły wpisu

  Komentarze:
  (0)
  Tagi:
  brak
  Kategoria:
  • Mój Blog
  Autor(ka):
  big.moose
  Czas publikacji:
  piątek, 02 grudnia 2005 23:19

  Opcje

  • Przejdź do wpisu „Zmęczony papla.”
  • Dodaj komentarz do wpisu „Zmęczony papla.”
 • sobota, 26 listopada 2005
  • AKCYZA VS IMPREZA

   Akcyza, akcyza. A jednak została ona utrzymana. Zdaje się ze jeden z mniej lub bardziej nielicznych.

 • Aktualności Kancelarii CWC – informacje o podatkach

  Te regulacje. Zamiast wszczynać kontrole, wszczynają postępowanie kontrolne, do którego limity długości kontroli się nie odnoszą.

  Akcyza: od 2012 roku system EMCS będzie obowiązkowy

  Od pół roku z systemu EMCS korzystają przedsiębiorcy dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych. Od 1 stycznia 2012 r. EMCS będzie obowiązkowy także dla przemieszczeń w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na terytorium kraju – mówi Wojciech Bronicki, dyrektor departamentu podatku akcyzowego i ekologicznego w Ministerstwie Finansów.

  Zwiększona kontrola kontroli operacyjnej

  Fabryka bekonu

  Wydymani podwójnie 2009-07-15 07:59:43

  Nie od dziś wiadomo, że większość podatków to zwykłe dymanie ludzi na kasę. Nie inaczej jest z akcyzą, której zwrot wywalczyły w NSA koncerny energetyczne. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to że dostaną zwrot akcyzy, którą jedynie odprowadzali do budżetu, a którą tak naprawdę zapłaciliśmy my wszyscy (tym razem nie "ci państwo"). To tak jakby pracodawca odprowadził z mojej pensji za dużą składkę na ZUS, a potem dostał zwrot nadpłaty. Sytuacja wygląda więc następująco. Zapłaciliśmy akcyzę za prąd, a teraz z naszych podatków ta akcyza zostanie zwrócona elektrowniom. Zadziwiające było też uzasadnienie wyroku- w ustawie brak zapisu o tym, że zwrot się nie należy, jeżeli podatnik nie poniósł ciężaru podatku (czyli przerzucił na odbiorcę końcowego w tym przypadku). Chyba tylko u nas możliwe są aż takie idiotyzmy. Czekam jedynie, aż zbiorą się odbiorcy indywidualni i też zażądają zwrotu, chętnie się pod tym podpiszę...

  Tagi: akcyza, nsa, elektrownie

  skomentuj (2)


  Strona główna

  kabina blog

  Do sklepu, przed sklepem ustawiała się kilometrowa kolejka."

  Kolejka po papier

  Sami zadajcie sobie pytanie - czy to papier goni za nami,czy my gonimy za papierem?
  Odpowiedź jest jasna i już nikt więcej nie powinien uważać się za ten wynalazek.


  kabina 2004-01-28 15:53:16
  skomentuj (7)


  Piwo zdrożeje przez pomyłkę posłów

  Dzięki dwóm posłankom LPR piwo może zdrożeć o kilkadziesiąt groszy. Urszula Krupa i Gertruda Szumska podczas głosowania wcisnęły nie te przyciski, które chciały, a to wystarczyło, by akcyza poszła w górę.

  Do pomyłki doszło podczas głosowania nad poprawkami Senatu do ustawy o podatku akcyzowym. 217 posłów było za jego zwiększeniem, tylu samo sprzeciwiało się tym zmianom. Bezwzględna większość wynosiła 219, dlatego głosy Urszuli Krupy i Gertrudy Szumskiej wystarczyły, by zwolennicy wyższej akcyzy na piwo zwyciężyli. Stawka akcyzy wzrośnie do 6,86 zł od hektolitra. Mogło pozostać 4,85 - informuje dziennik.

  Obie posłanki tłumaczą, że chciały odrzucenia poprawki, tak jak cały klub LPR, ale wcisnęły złe przyciski. "Trochę wprowadził nas w błąd.