O czym chcesz poczytać na blogach?

Absolutyzm

Miziaforum's Blog

Korzyć i pozwolą nad sobą panować.

Adam Mickiewicz
Księża i prałaci, wy oczekujecie zbawienia tylko od złota, od kanonu i protokołów, a tych środków, których nie posiadacie, domagacie się od władzy ziemskiej; wy, którzyście powinni podźwignąć i zbawić ziemię, domagacie się od ziemi, żeby ona was podźwignęła i zbawiła. Nie mówcie, że ludy was opuszczają; to wy je opuściliście; one was szukają na posterunku waszym i tam was nie znajdują; one chcą się podźwignąć, a wy je w dół spychacie. (…)
Lud, który walczy o swoją niepodległość albo o rozszerzenie swoich swobód… powinien nie ufać wysokim dostojnikom Kościoła, którzy wszyscy jednakowo są przywiązani do kultu absolutyzmu bez względu na to, czy ten absolutyzm jest mahometańskim, czy heretycki, czy nawet ateistyczny. (…)
Między Włochem świeckim a księdzem istniało nawet mniej stosunków, niż miedzy murzynem a jego panem… Ksiądz był dla niego czymś obcym, wrogiem, nazwijmy rzecz po imieniu: czymś wstrętnym… Wszyscy wiedzą, że członkowie Świętego Kolegium są po większej części ludźmi o zmyśle pospolitym, bez charakteru i o miernym wykształceniu. Zajęci całkowicie drobnymi intrygami dworskimi i staraniami o drobiazgi administracyjne, nie mieli ani ochoty, ani czasu do poważnych studiów naukowych. Co się tyczy talentów duchowych i bohaterskich cnót chrześcijańskich Kolegium kardynalskiego, nic o nich.

surogat

_______________________//surogat Link :: 10.09.2007 :: 00:52


Komentuj (2)


Link :: 28.09.2007 :: 01:47
Spór o naturę czasu i przestrzeni
Wybrane zagadnienia filozofii czasu i przestrzeni Johna Earmana

ISBN 83-233-1480-2, 2001, format B5, s. 120, oprawa miękka

Wstęp
I. Główna stanowiska w sporze absolutyzm-relacjonizm
1. Absolutyzm i relacjonizm jako stanowiska ontologiczne
2. Atrybutywizm
3. Absolutyzm i relacjonizm jako stanowiska w sporze o naturę ruchu
4. Inne sensy „absolutności”

II. Spór o naturę ruchu i jego związki ze sporem substancjalizm – relacjonizm
1. Symetrie w klasycznych teoriach ruchu
2. Co oznacza termin „Absolutny”?
3. Spór o naturę ruchu w fizyce przedrelatwistycznej
4. Ruch obrotowy w fizyce klasycznej
5. Relacjonistyczne teorie Barboura i Bertottiego
6. Spór o naturę ruchu i teoria względności
7. Spór o naturę ruchu a ontologiczny spór substancjalizm-relacjonizm
8. Ocena.

Blog ateusza, antyklerykała, liberała i libertyna

– nie czytaj tekstów tu zawartych.
Polemika mile widziane. Chamstwo i fanatyzm – nie.


Relatywizm moralny
Ciężko znaleźć artykuł w internecie mówiący o jakimś ateiście, czy liberale, który by nie został skomentowany przez jakiegoś oburzonego wierzącego, zarzucającego temuż relatywizm moralny.

Warto na początku przytoczyć definicję relatywizmu moralnego, tak więc wg Wikipedii relatywizm moralny to: "to pogląd że istnieje wiele systemów wartości i żaden z nich nie jest systemem absolutnie najlepszym, więc różne kultury są uprawnione do stosowania różnych systemów"

Przeciwieństwem relatywizmu moralnego jest absolutyzm moralny, który dopuszcza istnienie tylko jednej moralności. (Wikipedia)

Wspomniani oburzeni, zarzucający tenże relatywizm, występują najczęściej w obronie Kościoła Katolickiego, i światopoglądu promowanego przez tą instytucję, zagrożonego przez "wywrotowe", wolnościowe, liberalne czy ateistyczne idee.

Czy zatem Kościół jest instytucją, którą cechuje absolutyzm moralny? Czy nauka o moralności była przez cały okres jego istnienia taka sama?

Nie.

I są na to dowody.

Wszyscy wiemy co myśli Kościół Katolicki o aborcji - to grzech porównywalny z morderstwem. Ale nie zawsze tak było. Teolodzy, z braku innych zajęć i mimo braku.

Tomasz Wala "Tupack" Opalenica |Fakty i mity, Antyklerykalizm, racjonalizm, ateizm, relatywizm! Sterem, żeglarzem, okrętem...


musiałem się wyprostować(nowy lepszy człowiek)


Gdzieś jest jeszcze miejsce
gdzie noc nie wyblakła (Pi i sigma)


Wszystkie teksty to fragmenty utworów zespołu Bruno Schulz

Skomentuj [7]

Era Zbawiciela. Ja jestem Bogiem! 2010-07-07

Tak to jest w czasach w których żyjemy, że wielu ludzi myśli, iż jest wzorem do naśladowania. Co przez to rozumiem? Myślą, że ich poglądy są najlepsze ze wszystkich i chcieliby, aby ludzie myśleli tak samo jak oni. Są Zbawicielami. Są święcie przekonani, że inny tok myślenia to zły tok myślenia. Czas absolutyzmu (absolutyzm w etyce - Pogląd, że wartości są bezwzględne, niezależne od czasu, miejsca i okoliczności). Czyli zawsze w 100% wiadomo co dobre, a co złe. Nie ma odstępstw. Są bogami. Są wszechwiedzący i pewni, co dla innego człowieka dobre, co złe.


W kwestiach moralnie wątpliwych widzą tylko czerń i biel. Nigdy nie powiedzą "sądzę inaczej, ale szanuję i toleruję Twój wybór". Powiedzą: "to złe co robisz! Przestań!". Nie zastanowią się nad przesłankami i powodami dla których dana osoba robi to co robi.


Do przemyślenia.

Skomentuj [11]

Kaczymorowski 2010-07-04

Napotkane perełki... - bloog.pl

Wszędzie mnóstwo dzikich ziół, których aromat rozsiewa się wszędzie. Na postumentach

ustawione orły oraz niewielki pomnik Napoleona...

 

 

 

 

 

 

W takim cudownym, rajskim otoczeniu, wśród wiecznie zielonego ogrodu mógł spokojnie

żyć wiele lat ten wybitny, wyjątkowy cesarz. Wygnany na Elbę cały czas jednak śledził

sytuację i nastroje w Paryżu. Cały czas czuwał. A tam zaczęły się szerzyć niepokoje i obawy

przed powrotem burbońskiego absolutyzmu. Gorąco wierzył w poparcie społeczeńnstwa

Warto mieć marzenia. Bez nich świat byłby nudny. - Onet.pl Blog

Wszystkim którzy tu zaglądają. I zapraszam do czytania dalej.

P. (12:00)
No Coments

02 July 2010
[4] Polityka
"Nie polityka powinna rządzić ludźmi, lecz ludzie polityką."
Napeoleon Bonaparte


Każdy lubi, co innego.Niektórzy wolą chłopaków/kobiety, pieniądze a jeszcze inni władzę. Władza, ponoć może uzależnić, bo rządzi się każdym, decydować o ich losie, być jak Bóg tyle, że na Ziemi. Dlatego wymyślono ustroje, które mają ograniczać władzę, choć są jeszcze państwa, w których jest absolutyzm, (czyli władza całkowita).