O czym chcesz poczytać na blogach?

Abakus

art folie |ärt fôˌli|

Trzon kolumny zwykle lekko zwężał się ku górze, a w około jednej trzeciej wysokości był lekko wybrzuszony (entasis). Miało to zapobiec optycznemu złudzeniu pochylania się kolumn. Kolumny doryckie w niektórych budowlach nie posiadały entazis, przykładem mogę być kolumny zewnętrznej kolumnady tolosu w Epidauros (ok. 360 – 340 p.n.e.).

Trzon pokrywało 16-20 żłobień z ostrymi zakończeniami (kanelury).

Słabo zdobiony kapitel tworzyły tylko echinus i abakus.

Zabiegi z poszerzeniem kolumn nie były jedynymi stosowanymi przez architektów greckich. Niwelacja złudzeń optycznych polegała także na pogrubieniu zewnętrznych kolumn przy jednoczesnym lekkim pochyleniu ich górnej części w kierunku osi elewacji, a także wybrzuszeniu stylobatu w części środkowej.

 

Fryz dorycki

 

Belkowanie składało się z nie zdobionego architrawufryzu tryglifowo-metopowego oraz gzymsu

Matematyka

Abakus

Abakus, abak, deska z wyżłobionymi rowkami, które symbolizowały kolejne potęgi dziesięciu. Ułatwiało liczenie, używane w Rzymie i Grecji od 440 p.n.e. do XVIII wieku – prekursor liczydła i maszyn liczących. Był używany także w innych krajach Europy. Obliczeń dokonywano poprzez wkładanie i przekładanie kamyków w rowkach.


Zasada liczenia była taka sama jak na liczydle. Jedną z odmian abaku, stanowiącą poważne udoskonalenie, przypisywali Rzymianie pitagorejczykom i nazwali mensa pythagoreana. Chińczycy używali liczydła zwanego swan-pan. Jest ono wytworem własnym pomysłowości chińskiej. Odmiana japońska nosi nazwę soroban.

kati-wh.blog.pl


STRONA GŁÓWNA


BLOG

Liceum i burza
Ładnie jest...Dobrze. Dobrze!!!
Dostałam się do szkoły. Do Iszego LO w Poznaniu, do klasy matematyczno-informatycznej ABAKUS. Już pierwszego września mamy pierwszą klasową wycieczkę integracyjną i to od razu dwudniową (należy zabrać ze sobą "śpiwór i poszewkę na poduszkę").
No i okazało się, że...no...że w mojej klasie jest 5 dziewczyn...i 25 facetów. Wow....jestem w szoku....Już widzę 25 takich kompletnie zeświorowanych informatyków, z nieodłącznymi okularkami...Już to widzę. A mimo to strasznie się cieszę. Ciekawe trzy lata się zapowiadają...

Pada. Za oknem szaleje piękna ulewa. Burza...W pokoju są otwarte okna. Wpada przez nie cudownie rześkie, lekkie powietrze. Pachnie radością..

Wyznania - Onet.pl Blog

z  przyzwyczajenia,  z  wewnętrznego  marazmu.  Jakość  naszego  życia nie  zależy  od stanu  posiadania,  ale od  otwarcia  na poznanie.
Carpe Nocte (22:49)
Nikt nie wyraził swego zdania...

Abakus

galeriapoprostu.wordpress.com

indywidualne

  • Galeria DS. Warszawa-Ursynów, kwiecień 1992r.
  • Galeria DS. Warszawa-Ursynów, czerwiec 1998r.
  • Galeria na Kole, Warszawa-Wola, listopad 1998r.
  • Galeria na Kole, Warszawa-Wola, luty 2002r.
  • Bemowskie Centrum Kultury, Galeria Art.Bem, Warszawa, styczeń 2009r.
  • Bemowskie Centrum Kultury, Galeria Art.Bem, Warszawa, grudzień 2009r.
  • Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Galeria Abakus, Warszawa,