O czym chcesz poczytać na blogach?

Aachen

KAPLICA PAŁACOWA W AKWIZGRANIE

Ołtarza. Karol Wielki wykazał się w tym miejscu większą skromnością i nie przejął tego rozwiązania. Wnętrze Chrysotriclinionu było dekorowane mozaikami przedstawiającymi tronującego Chrystusa ponad tronem cesarza oraz Matkę Boską nad wejściem. Inna jest istota kaplicy Karola Wielkiego i budowli Justyna. W Akwizgranie kaplica pełni tylko religijną funkcję. Trzecią budowlą,z  której może wywodzić się kaplica był kościół San Vitale w Rawennie budowany zbudowany w latach 527-548.  Kleinbauer pisze, że Karol odwiedził miasto w 787 roku gdy rozpoczynała się budowla kaplicy w Aachen. Jednak można spotkać opinie, iż nigdy się tam nie udał. Niezależnie od tego architektura Rawenny była znana cesarzowi z opisów jego ambasadorów. Obie budowle wykazują duże podobieństwo  - poligonalny plan, centralna ośmioboczna przestrzeń otoczona przezobejście, wschodnia apsyda, ujęty wieżami narteks i atrium.

      Kolejną kwestią nurtującą.

Impossible is nothing - Onet.pl Blog

Abrdzo:p. W nocy nie spalam, sluchalam iPoda, bo taka baba kolo mnie tak chrapala, ze myslalam, ze tam stynchne... Spalam godzine(od 5 do 6), super, co? Wszystko przez ta babe, a zreszta troche niewygodnie. Pozbylam sie jej dopiero w Bochum! takze troche sobie pochrapala:/. Tylek mnie bolal, a w Opolu Aneta do mnie wyjechala i sie spunchnelysmy jeszcze (mama oczywiscie nie omieszkala przekazac mi walowy dla Anety:p:p:p). Potem to juz rano w Niemczech bylam. Fajnie wiatraki dawaly:p. Najwieksze wrazenie to na mnie Bochum zrobilo:D Bo tylko w tym miescie po dordze obok stadionu przejezdzalismy, widzialam lampe!!!! :D. Pozniej o 2 bylam juz w Aachen, Kamcyk mnie odebral i pojechalysmy na Bundeslige, na tenisa. Jaki piekny jeden tenisista... z Argentyny, Carlos mial na imie, czy cos takiego. Mial w sobie cos z nadzwyczajnosci, powaga. W poniedzialek kupilam sobie Kickera:p 2 euro, ale bylo warto:p. Nie mowie, ze wszystko rozumiem:D Ale co tam, Bastian byl na okladce! Ja to mam szczescie co? Niemcy niezly kraj, doznalam lekkiego szoku. Co prawda bylam tam juz w tamtym roku, ale krotko i wogole jakos badziewnie bylo. Ludzie tam sa niezli. Tacy mili, ze schock. Wszyscy walili Ci dzien dobry, normalnie kazdy jechal z koxem, bylam zdumiona. Ludzie bardzo mili, wrecz sympatyczni:p A.

WILKOŁAKI

O przemienianie się w wilkołaka. Sąd stwierdził ponadto, że winna jest ona śmierci, wydając na świat 8 "wilkołaków". Na podstawie oskarżeń uznano ponadto, że wspólnicy Cathelyne sieją w okolicach Antwerpii grozę, mordując niewinnych mieszkańców, a obdzierając ich z szat porzucają zwłoki w pobliskich rowach. Podobna sytuacja miała miejsce w 1642 i 1649 w miejscowości Mechelen, gdzie przed sądem stanęli Thomas Baetens i Augustijn de Moor. Wyrokiem Inkwizycji za likantropię zostali skazani na śmierć, zaś ich żony zabito jako czarownice. W 1605 r. w Księstwie Limburg niedaleko Aachen również spalono dwóch mężczyzn, którzy przebierali się w ubrania sporządzone z kocich futer. Trzeci został wbity na pal 5 listopada 1607 r. W części należącej do Flamandii 5 grudnia 1608 r. oskarżono małżeństwo Maerten i Mayken van Daele o przemienienie dziecka w cielaka a następnie pożarcie go. Wynik tego procesu nie jest po dziś dzień znany.

Ponieważ istnieje jeszcze bardzo wiele innych przykładów likantropii można uznać, że to ta choroba jest głównym źródłem legend o wilkołakach. Jednak muszę przyznać, że niedawno zacząłem interesować się.

Full Time Me...

RSS
czwartek, 19 lutego 2009
Na podbój Indii!

Dawno nie zaglądałam.

Ale wiele się działo: przeżyłam pierwszy semestr (wystawiłam duuużo ocen - tych lepszych i gorszych) i pierwszą sesję egzaminacyjną (więcej tych gorszych ocen), spędziłam wiele niedziel na Uczelni (kto wymyślił zaoczny tryb studiowania?!).

Byłam tydzień w Niemczech, w Kolonii i w Aachen (Akwizgran), prezentowałam moje wstępne założenia do doktoratu na tamtejszej, zaprzyjaźnionej  Uczelni. Moja wizyta przypadła na okres przedświąteczny, w związku z czym po raz kolejny miałam okazję spacerować po przedświątecznych marketach i raczyć się świątecznymi pierniczkami, likierem jajecznym i pysznym grzanym winem Glühwein.Katedra w Köln


Katedra w Aachen


Weihnachtsmarkt - czyli świąteczny akwizgrański targ

 

Co.